Endometrial polip ve uterin leiomyom tanısı alan hastalarda serum sestrin 2 düzeyinin incelenmesi
Examination of serum sestrin 2 level in patients diagnosed with endometrial polyp and uterine leiomyoma
  1. Tez No: 835724
  2. Yazar: SELİM AKKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GÜRASLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Çalışmamızda, serum sestrin 2 değeri ile endometrial polip ve uterin leiomyomların ilişkisini belirlemek, patofizyolojilerinin daha net anlaşılmasına katkı sağlamak ve erken tanıda bir parametre olarak yerini değerlendirmek amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif kesitsel vaka kontrol çalışmadır. Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Jinekoloji Polikliniğine başvuran transvajinal ultrason ile endometrial polip veya uterin leiomyom ön tanısı alan ve histeroskopik rezeksiyon, laparatomik cerrahi gibi operasyonlar sonrasında patoloji sonucu endometrial polip veya uterin leiomyom tanısı kesinleşen hastalar iki çalışma grubu olarak çalışmaya dahil edildi. Endometrial polip tanısı alan 60 hasta, uterin leiomyom tanısı alan 57 hasta seçildi. Kontrol grubuna ise bilinen özgeçmişinde ve yapılan transvajinal ultrason görüntülemelerinde endometrial polip ya da leiomyom saptanmayan 59 kadın seçildi. Çalışmayla ilgili bilgilendirilen ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan kadınların aydınlatılmış onamları alındı. Her gruptaki kadınların sosyodemografik özellikleri ve ilgili tetkikleri kayıt altına alındı. Veriler özelliklerine göre, One-way Anova, Kruskal-Wallis, Ki-kare, Firth'ın "penalized maximum likelihood, ROC yöntemlerine göre SPSS (Version 29) ve SAS (9.4) programlarında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study we aimed to determine the relationship between serum sestrin 2 value and endometrial polyps and uterine leiomyomas, to contribute to a clearer understanding of their pathophysiology, and to evaluate its place as a parameter in early diagnosis. Materials and Methods: Our study is a prospective cross-sectional case-control study. Patients who to Gynecology Polyclinic of Istanbul Bagcilar Training and Research Hospital of University of Health Sciences, were preliminarily diagnosed with endometrial polyp or uterine leiomyoma by transvaginal ultrasound and whose diagnosis of endometrial polyp or uterine leiomyoma was confirmed as a result of pathology after operations such as hysteroscopic resection and laparotomic surgery were included in the study as two separate groups. Sixty patients diagnosed with endometrial polyp and 57 patients diagnosed with uterine leiomyoma were selected. Fifty-nine women with no endometrial polyps or no leiomyomas detected in their known medical history and transvaginal ultrasound imaging were selected for the control group. Informed consent was obtained from the women who were informed about the study and volunteered to participate in the study. Sociodemographic characteristics and relevant examinations of the women in each group were recorded. The data were analyzed in SPSS (Version 29) and SAS (9.4) programs according to their characteristics, using One-way Anova, Kruskal-Wallis, Chi-square, Firth's penalized maximum likelihood, ROC methods.