Okullarda güvenlik ile ilgili durumlarda kriz yönetimi
Crisis management in safety-related situations in schools
  1. Tez No: 835728
  2. Yazar: ELİF ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmada, okullarda güvenlik ile ilgili durumlarda okul yönetiminin kriz yönetimi incelenmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemlerinden iç içe geçmiş tek durum çalışması deseni kullanılmıştır. Bu araştırmada veriler, görüşme formu kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan 10 soruluk görüşme formu kullanılmıştır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde nitel analiz yöntemlerinden biri olan içerik analizi kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre, okulun bulunduğu çevreden kaynaklanabilecek tehlikelere karşı yapılan uygulamalar ile ilgili ilk sırada güvenlik görevlisi yer almaktadır. Deprem, yangın vb. olaylara karşı alınan önlemler ile ilgili 13 katılımcı deprem, yangın vb. olaylara karşı tatbikat yapıldığını aktarmıştır. Öğrenci ve öğretmenlerin okul güvenliği ile ilgili düşüncelerini paylaşabileceği ortamla ilgili katılımcıların büyük çoğunluğunun böyle bir ortam olduğunu dile getirdiği görülmektedir. Katılımcıların MEB'in güvenli okullar konusundaki önerileri ile ilgili, seminer ve bilgilendirme toplantılarının yapılması ve güvenlik görevlilerinin görevlendirilmesi konuları öneriler arasında ön plana çıkmıştır. Katılımcıların okul güvenliği konusunda rastladıkları sorunlar ile ilgili elde edilen verilere göre güvenlik personelinin olmayışının en büyük sorun olduğu görülmektedir. Katılımcıların kriz anında müdahale planları ile ilgili elde edilen verilere göre belirlenmiş bir planın olmadığı görülmüştür. Okulda zararlı alışkanlıkların önlenmese yönelik çalışmalar ile ilgili elde edilen verilere göre genel eğitim/bilgilendirme yapıldığı belirlenmiştir. Alkol, sigara ve uyuşturucu madde bağımlılığını önlemek amacıyla yapılan uygulamalar ile ilgili elde edilen verilere göre çoğunluğun madde bağımlılığının zararları hakkında bilgilendirme yaptığı/ eğitim verdiği belirlenmiştir. Öğrencilerin güvenliğini sağlamak amacıyla okulun fiziki koşullarında yapılan düzenlemeler ile ilgili elde edilen verilere göre bina içinde tehlikeli yerlerde tamirat/tadilatların yapıldığı, kesici, sivri, kaygan zemin vb. gibi durumların düzeltilmeye çalışıldığı aktarılmıştır. Katılımcılara göre okullarda güvenliği sağlamak için yapılması gerekenler ile ilgili elde edilen verilere göre güvenliği sağlama konusunda en çok katılınan ortak kanı güvenlik görevlisi çalıştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this research, the crisis management of the school administration in security-related situations in schools was examined. In the research, nested single case study design, one of the qualitative analysis methods, was used. In this study, the data were obtained by using the interview form. In the research, an interview form with 10 questions prepared by the researcher was used as a data collection tool. Content analysis, one of the qualitative analysis methods, was used in the analysis of the research data. According to the data obtained, the security guard is in the first place regarding the practices against the dangers that may arise from the environment in which the school is located. Earthquake, fire etc. 13 participants about the measures taken against the events earthquake, fire, etc. He stated that the drills were conducted against the events. Regarding the environment where students and teachers can share their thoughts on school safety, it is seen that the majority of the participants stated that it is such an environment. The issues of holding seminars and information meetings regarding the MoNE's recommendations on safe schools and appointing security guards came to the fore among the suggestions. According to the data obtained about the problems encountered by the participants about school security, it is seen that the biggest problem is the absence of security personnel. It was observed that the participants did not have a plan determined according to the data obtained regarding the intervention plans at the time of crisis. It was determined that general education/information was provided according to the data obtained regarding the studies on the prevention of harmful habits at school. According to the data obtained regarding the practices carried out to prevent alcohol, cigarette and drug addiction, it has been determined that the majority of them inform/teach about the harms of substance addiction. According to the data obtained regarding the arrangements made in the physical conditions of the school in order to ensure the safety of the students, there are no dangerous areas such as sharp, sharp, slippery floors, etc. It has been reported that such situations are being tried to be corrected. According to the participants, according to the data obtained about what needs to be done to ensure security in schools, the most common opinion about ensuring security is to employ security guards.