Examining the relationship between digital media literacy and sensitivity to cyberbullying of university students
Üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlıkları ile siber zorbalığa ilişkin duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
- Tez No: 835727
- Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KIZILKAYA CUMAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri ve Sosyal Medya Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlıkları ve siber zorbalığa ilişkin duyarlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ölçekler öğrencilere basılı olarak dağıtılmıştır. Çalışmanın örneklemi 1.,2.,3. ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşan 200 kişilik bir gruptan oluşmaktadır. Öğrencilerin dijital medya okuryazarlık düzeylerini belirlemek için Dijital Medya Okuryazarlık Ölçeği (Bayrakcı & Narmanlıoğlu, 2021) kullanılmıştır. Öğrencilerin siber zorbalık düzeylerini belirlemek için ise Siber Zorbalığa İlişkin Duyarlılık Ölçeği (Tanrıkulu, 2015) kullanılmıştır. Veriler betimsel ve ilişkisel istatistikler ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları incelendiğinde, üniversite öğrencilerinin dijital medya okuryazarlıkları ile siber zorbalığa ilişkin duyarlılıklarının zayıf düzeyde pozitif korelasyon bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin siber zorbalık ve dijital medya okuryazarlıkları demografik değişkenleri açısından da incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between university students' digital media literacy and their sensitivity to cyberbullying. The scales were distributed to the students in printed form. The sample of the study consists of a group of 200 undergraduate students in the 1st, 2nd, 3rd and 4th grades. Digital Media Literacy Scale (Bayrakcı & Narmanlıoğlu, 2021) was used to determine the digital media literacy levels of the students. Sensitivity Scale Regarding Cyberbullying (Tanrıkulu, 2015) was used to determine the cyberbullying levels of the students. The data were analyzed with descriptive and relational statistics. When the research results were examined, a weak positive correlation was found between university students' digital media literacy and their sensitivity to cyberbullying. In addition, students' cyberbullying and digital media literacy were examined in terms of demographic variables.