Super plasticizer polymer synthesis
Süper plastikleştirici polimer sentezleri
  1. Tez No: 835729
  2. Yazar: ONUR DAVUÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN URAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde, çimento süper plastikleştirici katkı hammaddeleri olan süperplastikleştiricilerin, biyo-hammaddeleri üretimi açısından uygunluğu değerlendirilmiş ve çimento katkı maddeleri endüstrisine kaynak olması açısından biyo-hammaddeler ile polimer sentezi çalışması yaparak, bu hammaddelerin çimento harcında harmanlama çalışmaları yapılmıştır. Kimyasal bazlı hammaddelerin kaynağı tedarinde kıtlık yaşanması beklendiğinden, ileride tedarikçiler ve üreticileri biyo-hammadde gibi alternatif kaynaklara yönelmiştir. Yağlar, yağ asitleri ve çeşitli mısır nişastaları gibi çimento katkı maddesi üretimi için potansiyel biyo-hammadde kaynağıdır. Standart Portland çimento hazırlığı sürecinde, katkı maddeleri, kum çimento ve su katılarak harç hazırlanmış ve bu harç farklı test metotları için gerekli kalıplarda bekletilmiştir. Sonra bu harç için fiziksel dayanım testleri uygulanmıştır. Hammaddelerin ve polimerleşmiş katkıların FTIR gibi karakterizasyon metotları ile incelenmiştir. Deneylerin ve analizlerin sonucunda, çalışma çevreci ve doğa dostu katkı maddeleri üretimi hedeflenmektedir.. Biyo-hammaddelerin polimerizasyon sonucu çimento harcına girdikten sonra su tutma ve dayanıklılık gibi fiziksel test sorunları çözüldükten sonra nihai ürünün kimyasal hammaddelerinin yerini alarak çevreci ve finansal özgürlük sağlayacağı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, its suitability for the production of cement superplasticizer additive raw materials has been evaluated and in terms of being a source for the cement additives industry, bio-raw materials and polymer synthesis studies have been carried out and blending studies of these raw materials in cement mortar have been realized. Since shortages are expected in the supply of chemical-based raw materials, suppliers and manufacturers have turned to alternative sources such as bio-raw materials in the future. It is a potential source of raw materials for the production of cement additives such as vegetable oil and various corn starches and various fatty acids. In the standard Portland cement preparation process, mortar was prepared by adding additives, sand cement and water, and this mortar was kept in the molds required for different test methods. Then, physical strength tests were applied for this mortar. The raw materials and polymerized additives were investigated by characterization methods such as FTIR. As a result of the experiments and analyzes, the study has achieved its purpose. After the bio-raw materials enter the cement mortar as a result of polymerization, after the physical test problems such as water retention and durability are solved, it has been determined that the final product will provide environmental and financial freedom by replacing chemical raw materials.