Göçmen olan ve olmayan ailelerin on-oniki yaş grubundaki çocuklarının anne-baba tutumları ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
A Research on parental attitudes and depression levels ten-twelve years old children belonging to immigrant and non-immigrant families
- Tez No: 83573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERİMAN ARAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖÇMEN OLAN VE OLMAYAN AİLELERİN ON-ONİKİ YAŞ GRUBUNDAKİ ÇOCUKLARININ ANNE-BABA TUTUMLARI VE DEPRESYON DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Nedret VATANSEVER Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı (Çocuk Gelişimi) Danışman: Doç. Dr. Neriman ARAL Jüri : Doç. Dr. Neriman ARAL Doç. Dr. Belma ATİK TUĞRUL Doç. Dr. Gülen BARAN Bu araştırma göçmen olan ve olmayan ailelerden gelen on-oniki yaş grubundaki çocuk ların anne-baba tutumlarının ve depresyon düzeylerinin bazı değişkenlere göre belir lenmesi, göçmen olup olmama durumuna göre anne-baba tutumlarının ve depresyon düzeylerinin karşılaştırılması, anne-baba tutumlarının depresyon düzeylerine etkisinin bulunması amacıyla yapılmıştır. Çalışma Ankara il merkezine bağlı Pursaklar beldesin deki okullara devam eden göçmen olan ve olmayan ailelerden gelen on-oniki yaş gru bundaki 210 çocuk üzerinde yürütülmüştür. Araştırmada çocuklar ve aileleri hakkın daki bilgileri belirlemek üzere araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”, çocukların depresyon düzeylerini ölçmek için“Çocuklar İçin Depresyon Ölçeği”, ço cukların algıladıkları şekliyle anne-baba tutumlarını saptamak için“Anne-Baba Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Anne-baba tutum algısını ve depresyon düzeyine etkisi olabilece ği düşünülen bağımsız değişkenlerin etkileri ve göçmen olup olmama ile interaksiyonları Genel Linear Modeline ait varyans analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan varyans ana lizi sonucunda; ortalamalar arasındaki farklılığın önemli bulunması halinde, farklılığıhangi grubun yarattığını saptayabilmek için Duncan Testi uygulanmıştır. Çocukların depresyon puanları ile algılanan anne-baba tutumları arasındaki ilişkiyi tespit etmek a- macıyla Korelasyon Katsayıları Önemlilik Testi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda göçmen olup olmamanın cinsiyetin, yaşın, kardeş sayısının, doğum sırasının, anne-baba öğrenim düzeyinin, genel moral durumunun, gelecek hak kındaki düşüncelerinin, ailede sözü geçen kişinin, anne-babanın birbirlerine karşı dav ranış biçimlerinin çocukların algıladıkları anne-baba tutumlarında önemli bir farklılık yaratmadığı (P>0.05) saptanmıştır. Göçmen olan ve olmayan ailelerden gelen çocukların depresyon düzeyleri arasında önemli bir farklılığın olduğu, göçmen olmayan ailelerden gelen çocukların göçmen olan ailelerden gelenlere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A RESEARCH ON PARENTAL ATTITUDES AND DEPRESSION LEVELS TEN-TWELVE YEARS OLD CHILDREN BELONGING TO IMMIGRANT AND NON-IMMIGRANT FAMILIES Nedret VATANSEVER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economics (Child Development) Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Jury: Assoc. Prof. Dr. Neriman ARAL Assoc. Prof. Dr. Belma ATİK TU?RUL Assoc. Prof. Dr. Gülen BARAN This search has been conducted to determine the parental attitude of the children at the age of ten-twelve of the immigrant and non-immigrant families and their depression level in accordance with some variables, to compare the parental attitude and depression level of being immigrant or non-immigrant and to find out the influence of this parental attitude on the depression. This study has been carried on 210 children at the age of ten-twelve immigrant and non-immigrant families who are attending the school in Pursaklar region of Ankara central provision. In this search, in order to get more information about the children and their families“A Personal Information Form”prepared by the searcher,“Children's Depression Inventory”in order to evaluate the depression level of the children and“A Parental Attitude Criterion”in order to detect the parental attitude have been used. The parental attitude perception, influences of the independent variables on the depression level and the interactions related with the 111immigration have been evaluated by the variance analyse of Genaral Linear Model. In the result of the carried variance analyse; in case of the difference of the group considered significant, Duncan test has been applied in order to find out which averages creates that difference. For the purpose of observing the relation between the depression figures and perceived parental attitude; a correlation coefficient significance test has been applied. In the result of the carried analyses: it has been observed that the variables of sex, age, number of siblings, birth rank, the education of the parents, general mood (depression), the expects for the future, head of the family and the behaviors of the parents against each others doesn't create significant difference on the parental attitude perceived by the children (P>0.05). It has been found out that there is a great difference between the depression level of the children of immigrant and non-immigrant families and the depression level of the children of non-immigrant families have a higher depression than the children of immigrant families.