Farklı miktarlardaki azot ve humik asitin fasulye bitkisinin ürün miktarı ile azot alımı ve protein içeriği üzerine etkileri
The Effect of different levels of nitrogen and humic acid on the yield, nitrogen uptake and protein content of bean plant
  1. Tez No: 83574
  2. Yazar: SADIK YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
S3 ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLİ MİKTARLARDAKİ AZOT VE HUMİK ASİTİN FASULYE (Phaseolns Vulgaris ) BİTKİSİNİN ÜRÜN MİKTARI İLE AZOT ALIMI VE PROTEİN İÇERİĞİ ÜZERİNE ETKİSİ Sadık YETİM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Toprak Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Jüri : Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Prof. Dr. Sadık USTA Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ Azot ve humik asitle gübrelemenin fasulye bitkisinin gövde + yaprak, Örfin kuru madde miktarı (g), üründe protein oluşumu ile bitkinin gövde, yaprak ve ürününde azot miktarını saptamak amacı ile sera koşullarında yürütülen denemede bitkilere azot amonyum nitrat, humik asit ise çözelti şeklinde ekimden önce verilmiştir. Azot 0, 50, 100, 150, 200 ppm, humik asit ise 0, 75, 150, 225 300 ppm dozlarında deneme bitkisine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE EFFECT OF DIFFERENT LEVELS OF NITROGEN AND HUMIC ACD3 ON THE YIELD, NITROGEN UPTAKE AND PROTEIN CONTENT OF BEAN PLANT (Phaseolus Vulgaris) Sadık YETİM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Soil Science Supervisor : Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Jury : Prof. Dr. S. Rıfat YALÇIN Prof.Dr. Sadık USTA Prof. Dr. Ahmet KORKMAZ The objective of this study is to estimate the amount of nitrogen in plant material ( yield, stem, leaf ) and the content of protein in plant material ( stem+ leaves ), plant dry matter in bean fertilized with nitrogen and humic acid. The experiments were carried out under the green house conditions and nitrogen ( ammonium nitrate ) and humic acid solution were applied before planting. Different levels of nitrogen 0, 50, 100, 150 and 200 ppm and humic acid 0, 75, 150, 225 and 300 ppm were applied to the soil.