Bir işletmede çalışan işçilerde mesleki stresinuyku kalitesi ve ruh sağlığına etkisi
Occupational stress in workers working in an enterprise sleep quality and its effect on mental health
  1. Tez No: 835745
  2. Yazar: MERVE GÜL DOLMUŞ DİRİCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİM NUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma demiryolu işçilerinde mesleki stresin uyku kalitesi ve ruh sağlığına etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma Sivas il merkezinde bulunan TCDD 4.İşletme müdürlüğünde 01.01.2023-01.05.2023 tarihleri arasında yürütülmüştür. Sosyodemografik veri formu ile bireylerin yaş, medeni durum, eğitim durumu, çalışma süresi, iş kazası geçirme durumu, kronik hastalık durumu bilgileri sorgulanmıştır. Beden kütle indeksi (BKİ) hesaplanmıştır. İşçilerin iş stresini belirlemek için İsveç İş Yükü- Kontrol-Destek Anketi (DCQ-TR), uyku kalitesini belirlemek için Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi Ölçeği (PUKİ) ve depresyon durumunu belirlemek için Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde aritmetik ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde gibi tanımlayıcı ölçütlerden yararlanıldı. Ölçümle elde edilmiş verilerin analizinde bağımsız gruplarda iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi, varyans analizi, tukey testi, Kruskal Wallis ve Mann Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effect of occupational stress on sleep quality and mental health in railway workers. The study was conducted between 01.01.2023-01.05.2023 on the workers of TCDD 4th Operation Directorate in the center of Sivas province. With the sociodemographic data form, information such as age, marital status, educational status, working period, occupational accidents, and chronic disease status were questioned. Body mass index (BMI) was calculated. The Swedish Workload-Control-Support Questionnaire (DCQ-TR) was used to determine work stress, the Pittsburgh Sleep Quality Index Scale (PSQI) was used to determine sleep quality, and the Beck Depression Scale (BDS) was used to determine depression status. In the evaluation of quantitative data, the significance test of the difference between two means in independent groups, analysis of variance, tukey test were applied when parametric test assumptions were met, and Kruskal Wallis, Mann Whitney U test were applied when parametric test assumptions could not be met. Chi-square and Fisher exact tests were used to evaluate the data obtained by counting in 2*2 arrangements and multi compartment arrangements.