The other issue as woman, race and place in Simon Stephens's Three Kingdoms
Simon Stephens'ın Three Kingdoms oyununda kadın, ırk ve mekan bağlamında ötekileştirme meselesi
- Tez No: 835744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ METE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Simon Stephens'ın 2011 yılında yayımlanan Three Kingdoms adlı eserinde kadın, ırk ve yer başlığı adı altında ötekileştirme sorununu incelemektir. Simon Stephens, oyunlarında sosyal meseleleri ele alan çağdaş bir İngiliz oyun yazarıdır. Stephens, Three Kingdoms adlı eserinde okuyucusuna seks işçisi bir kadının cinayetini anlatan bir detektif hikayesi sunar. Oyunun başrol İngiliz detektifleri, Ignatius Stone ve Charlie Lee, Londra, İngiltere'deki olayı soruştururlar ve daha sonra katili bulmak için Almanya ve Estonya'ya giderler. Oyun devam ederken, tez boyunca kadın karakterler, farklı ırklar, üç ülke ve şehir birbiriyle karşılaştırılmaktadır. Oyundaki kadın karakterler ötekileştirilmiş karakter olarak ele alınır. Three Kingdoms'daki kadın karakterlerin hepsi hayatlarını erkek karakterlerin istediği şekilde ve yönlendirdiği doğrultuda yaşamaktadırlar. Kadın karakterlerden birisi öldürülüp diğerleri hayatta kaldığı için bu noktayı ele almak önemlidir. Bu yüzden Feminist Teorilerden yararlanarak oyundaki o bir kadın karakterin neden öldürüldüğüne odaklanılır. Bir diğer konu ise oyundaki farklı ırklarla ilgilidir. Okurlar, farklı ırkların çatışmasına ve birbirlerini ötekileştirmelerine tanık olacaktır. Ayrıca ırk sorunları, tezin son konusu olan ülkeler ve şehirler ile de ilgilidir. Neden bazı ırklar kendisinden başkasına hükmediyor? Ülkelerin ve şehirlerin tarihi, sosyal yapısı, kültürü ve gelenekleri o anda devreye girmektedir. Üç ülkeye ve şehirlerine, İngiltere-Londra, Almanya-Hamburg ve Estonya- Tallinn'e göz atılacak ve karakterlerin ülkelerine ve ırklarına karşı tutumları incelenecektir. Sonuç olarak, Simon Stephens ötekileştirme konusunda karakterlerin kadınları, ırkları ve yerleri nasıl düşündüklerini karşılaştırma şansı vermektedir ve bu tezin amacı da Three Kingdoms'da yer alan kadınlar, ırklar ve yerler ile ilgili ötekileştirme sorununu açıklamak ve çözümlemektir.
Özet (Çeviri)
This dissertation's aim is to analyze the question of the other under the titles of woman, race, and place in Simon Stephens's Three Kingdoms first published in 2011. Simon Stephens is a contemporary English playwright who handles social problems in his plays. Stephens submits a detective story, which tells about the murder of a female sex worker in Three Kingdoms. The play's lead actors English detectives, Ignatius Stone, and Charlie Lee investigate the event in London, England, and then they travel to Germany and Estonia to find the murderer. As the play goes on, female characters, different races, and three countries and cities are compared with each other throughout the thesis. All- female characters are handled as the others in the play; male characters in Three Kingdoms conduct female characters' life and these female characters live under the male hegemony within the society. One of female characters is killed, but the others are alive; thus it is focused on why the reason the woman is killed by utilizing Feminist Theories. Another subject is about different races in the play. The readers will witness the conflict of different races and their marginalizing of each other. Racial issues are, furthermore, relevant to countries and cities, which is the last subject of the thesis. Why do some races dominate other than himself/ herself? Countries and cities' history, social structure, culture, and traditions step in at that moment. Characters' attitudes in three countries and cities, England- London, Germany-Hamburg, and Estonia-Tallinn will be studied toward their countries and races. As a result, Simon Stephens gives the chance to compare how characters consider women, races, and places in the context of the other issue, and this dissertation's main aim is to explain and analyze the question of the other dealing with women, races, and places in Three Kingdoms.