Muharebe sahasında sivil-asker iş birliği risk altındaki sivil çalışanlarla ilişkiler
Civil-military cooperation on the battlefield: Relations with civilian employees at risk
- Tez No: 835757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ ATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Askeri Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmanın amacı, muharebe sahasında sivil-asker iş birliği faaliyetlerinde silahlı kuvvetlerle birlikte görev alan sivil çalışanların yaşadıkları sorunların belirlenmesi ve daha verimli iş birliği faaliyetleri için çözüm önerilerinin sunulmasıdır. Bu araştırmada nitel bir yöntem olan olgubilim araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2011-2023 yılları arasında Suriye İç Savaşı döneminde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği harekatlarda Suriye'de ve Hatay, Gaziantep, Kilis sınır illerinde görev alan sivil çalışanlar oluşturmaktadır. Çalışma grubu amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilerek, bizzat yerinde saha araştırması ile birlikte Hatay, Gaziantep, Kilis ve Suriye'de Afrin ilçesi ve Cinderes beldesinde 25 sivil çalışanla görüşme sağlanmıştır. Görüşme sağlanan sivil çalışanların 2'si kadın, 23'ü erkektir. Nitel araştırmanın veri toplama aracı olarak nitel araştırmacı tarafından hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmış ve kişilere uygulanmıştır. Yapılan görüşmelerde sivil çalışanların muharebe sahasındaki koordinasyon, iletişim, güvenlik, lojistik, raporlama, tercüme, eğitim, kriz yönetimi, moral-motivasyon, koruma, psikolojik ve fiziksel etkiler, uyum-adaptasyon, rehabilitasyon faaliyetleri ile birlikte silahlı kuvvetlerle olan iş birliği süreci incelenmiştir. Sivil çalışanlardan elde edilen verilerin analizi doğrultusunda, içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırma formuna verilen cevaplar doğrultusunda ortaya çıkan ham veriler temalar haline getirilerek ortaya çıkan bulgular yorumlanmış ve açıklanmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda koordinasyon ve iletişim alanında sorunların ön planda olduğu, güvenlik konusunda belirsizlik ortamının sivil çalışanlar üzerindeki psikolojik ve fiziksel etkilerinin ortaya çıktığı, bundan dolayı bu alanlara yönelik iyileştirici ve önleyici çalışmaların mutlaka yapılması gerektiğiyle beraber silahlı kuvvetlerin desteğine de fazlasıyla ihtiyaç duyulduğu sonucuna varılmıştır. Araştırmanın bitiminde ise sivil çalışanlara, silahlı kuvvetler personellerine ve alanda araştırma yapmak isteyenlere önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the problems experienced by civilian employees working with the armed forces in civil-military cooperation activities on the battlefield and to offer solutions for more efficient cooperation. In this study, phenomenology design was used as a qualitative research method. The study group of the research consists of civilian employees who took part in the operations conducted by the Turkish Armed Forces during the Syrian Civil War between 2011-2023 in Syria and in the border provinces of Hatay, Gaziantep, and Kilis. The study group was selected by purposive sampling method, and 25 civilian employees were interviewed in Hatay, Gaziantep, Kilis, and Afrin districts and Cinderes town in Syria with on-site field research. Of the civil servants interviewed, 2 were women, and 23 were men. As the qualitative research data collection tool, a semi-structured interview form was prepared and applied to the interviewees. The interviews examined the coordination, communication, security, logistics, reporting, translation, training, crisis management, morale-motivation, protection, psychological and physical effects, adaptation-cohesion, rehabilitation activities of civilian employees in the battlefield, and the cooperation process with the armed forces. The content analysis method was used to analyze the data obtained from civilian employees. The raw data that emerged in line with the answers given to the research form were organized into themes, and the findings were interpreted and explained. In line with the findings, it was concluded that problems in the field of coordination and communication are at the forefront, that the environment of uncertainty in the field of security has psychological and physical effects on civilian employees, that remedial and preventive work must be carried out in these areas, and that the support of the armed forces is also greatly needed. At the end of the study, recommendations were made for civilian employees, armed forces personnel, and those who want to conduct research in the field.