Vergi teşviğinin sermaye yapısı değişikliği ile işletme performansı üzerindeki etkisi: BRICS ülkeleri ve Türkiye üzerinde karşılaştırmalı bir araştıma
The impact of tax incentive on capital structure changes and business performance: A comparative study on BRICS countries and Türki̇ye
  1. Tez No: 835763
  2. Yazar: ARDITA BYLO
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, BRICS ülkeleri ve Türkiye'de borsada işlem gören finansal olmayan şirketlerin performanslarını, sermaye yapısı ve vergiler bağlamında incelemektir. Analiz, şirketlerin toplam varlıklarının miktarına göre belirlenen borç oranının değerlendirilmesini hedeflemektedir. Araştırma dönemi, 2009'dan 2019'a kadar olan süreyi kapsayan bir örneklem üzerinde yürütülmüştür ve yatay kesit veri regresyon modelleri kullanılarak nicel bir analiz gerçekleştirilmiştir. Vergi oranları yıllar boyunca sabit olduğundan, her yıl ayrı ayrı analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, kurumlar vergisi oranının sermaye yapısı ve finansal performans göstergeleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde pozitif yönde etkili olduğunu göstermektedir. Ancak, vergilendirmenin etkisinin yıllar içinde değiştiği görülmektedir. Efektif vergi oranı, borç dışı vergi kalkanı ve gelir vergi oranı, tüm dönemlerde istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte, yakın değerlere sahip katsayılarla ilişkilendirilmektedir. Bu çalışmada öne çıkan en önemli husus, finansal hiyerarşi teorisi ile desteklenen sermaye yapısı ile finansal performans arasındaki negatif ilişkidir. Özetle, vergilendirme, sermaye yapısı ve finansal performans arasındaki etkileşime ilişkin iki ayrı hipotez öne çıkmaktadır. Genel olarak desteklenen hipotez, daha yüksek bir kurumlar vergisi oranının, vergi avantajları elde etmek için vergi kalkanı kullanmaktan dolayı şirketlerin borçları ve kaldıraçları için bir teşvik oluşturduğunu belirtmektedir. Bu araştırmanın sonuçları, efektif vergi oranının sermaye yapısı ile pozitif bir ilişkisi olduğunu göstermektedir. Ancak, borç dışı vergi kalkanı ve gelir vergi oranı ile ilgili olarak kısa ve uzun vadeli finansal kaldıraç için sonuçlar farklılaşmaktadır. Elde edilen sonuçlar, finansal hiyerarşi, temsil ve dengeleme teorilerinin kısmen doğrulandığına işaret etmektedir. Bu bulgular, BRICS ülkeleri ile Türkiye arasındaki ekonomik göstergelerin karmaşıklığı ve etkileşimi hakkında önemli bilgiler sunmaktadır. Çalışmanın sonuçları özellikle gelişmekte olan ekonomilerle ilgilenen akademisyenler ve iş insanları için değerli bir referans niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study is to examine the performance, capital structure, and taxes of non-financial listed companies of BRICS countries and Turkey. The analysis aims to evaluate the debt ratio determined based on the companies' total assets. The research period covers a sample from 2009 to 2019, and a quantitative analysis is conducted using cross-sectional data linear OLS regression models. Since tax rates remained constant over the years, they were analyzed separately for each year. The results obtained indicate that the corporate tax rate has a positive statistically significant effect on capital structure and financial performance indicators. However, it is observed that the effect of taxation changes over the years. The effective tax rate, non-debt tax shield, and personal tax rate are not statistically significant throughout all periods but are associated with coefficients that have close values. The most important finding highlighted in this study is the negative relationship between capital structure, supported by the pecking-order theory, and financial performance. Two separate hypotheses stand out concerning the interaction between taxation, capital structure, and financial performance. The generally supported hypothesis suggests that a higher corporate tax rate provides an incentive for companies to use tax shields to gain tax advantages, leading to increased debt and leverage for the companies. The results of this research show a positive relationship between the effective tax rate and capital structure. However, mixed results are found concerning the non-debt tax shield and personal tax rate for short and long-term financial leverage. The findings partially confirm the trade-off, agency cost, and pecking-order theories. These results provide significant insights into the complexity and interaction of economic indicators between BRICS countries and Türkiye, especially serving as a valuable reference for academics and businesspeople interested in emerging economies.