Türkiye'de afetlerde sosyal hizmet uygulamaları: 6 Şubat 2023 Kahramanmaraş depremleri örneği
Social work practices in disasters in Turkey: The case of 6 February 2023 Kahramanmaraş earthquake
  1. Tez No: 835764
  2. Yazar: AZİZ BAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Durum ve Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Afetler ve afetlerle mücadele günümüzde üzerinde en çok çalışılan konular arasında yer almaktadır. Afetler içerisinde depremler ise insanların en fazla karşılaştıkları afet türlerinden bir tanesidir. Depremler aniden ve beklenmedik zamanlarda gerçekleşerek insan yaşamını birçok yönden etkilemektedir. Depremler toplumsal yaşamı kesintiye uğrattığı gibi farklı kurumların kolektif çalışmalarıyla depremlere müdahale edebilmek mümkündür. Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de 6 Şubat 2023 tarihinde gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlere yönelik olarak sunulan sosyal hizmet uygulamalarını kategorik olarak belirlemektir. Bu bağlamda afet kavramı ve türleri tanımlanmakta, afet yönetimi ele alınmakta, sosyal hizmet kavramı ve uygulamaları açıklanmakta, afet öncesi, esnası ve sonrasında sunulan sosyal hizmet uygulamaları anlatılmaktadır. Çalışma teorik çerçevede hazırlanmış olup ulaşılan sonuçlara yönelik birtakım önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Disasters and the fight against disasters are among the subjects that today's people work on the most. Among disasters, earthquakes are one of the types of earthquakes that people are most exposed to. Earthquakes occur suddenly and affect human life in many dimensions. As earthquakes interrupt social life, it is possible to intervene in earthquakes with the collective efforts of different institutions. In this study, it is aimed to categorically determine the social work practices offered for the earthquakes in Kahramanmaraş that took place on February 6, 2023. In this context, the concept and types of disaster are defined, disaster management is discussed, the concept and practices of social work are explained, and the social work practices offered before, during and after the disaster are explained. The study has been prepared in a theoretical framework and some suggestions are made for the results obtained.