Bireyin içine doğduğu aile iklimi ile benlik gelişimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between the family climate the individual is born into and self-development
- Tez No: 835773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERDA ŞULE KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, bireyin içine doğduğu aile ortamının bireyin benlik gelişimi ile nasıl bir ilişkisinin olduğunu araştırmaktır. Araştırmamız, İstanbul ilinde yaşayan 18 yaş ve üstü bireylerin Aile İklimi ile Benlik Kurgusunun kuşaklararası ilişki bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada niceliksel tarama yöntemi ile çalışılmış olup, 200 kadın olacak şekilde 400 kişiye kişisel bilgi formu, aile iklimi ölçeği ve özerk-ilişkisel benlik ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verileri, SPSS 20 programı kullanılarak, t Testi, Tek yönlü ANOVA testi, Pearson Korelasyon testi ve Regresyon testi uygulanarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızın sonucunda; aile ikliminin kişilik benlik kurgusunu etkilediği bulunmuştur. Ayrıca; kadınların ve evli bireylerin, tüm alt boyutlarda benlik kurgularının, bireyin içine doğduğu aile iklimi ile ilişki görülmüştür. Ayrıca, kuşaklararası otorite ve bilişsel uyum ile özerk benlik ve özerk-ilişkisel benlik gelişimi alt boyutlarının kuşaklar açısından farklılaştığı bulunmuştur. Z kuşağının diğer kuşaklara göre Özerk ve Özerk-İlişkisel benlik geliştirmede önde olduğu görülmüştür. Bireyin eğitim durumuna göre; eğitim düzeyi arttıkça, aile içi ilişkisellik ile özerk benlik ve özerk-ilişkisel benlik ortalamalarının da arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to investigate how the family environment into which an individual is born is related to the individual's self-development. Our research aims to examine the Family Climate and Self-Construal of individuals aged 18 and over living in Istanbul in the context of intergenerational relations. The research was conducted with the quantitative survey method, and personal information forms, family climate scale and autonomous-relational self scale were used for 400 people, 200 of whom were women. Research data were evaluated by applying T Test, One-way ANOVA test, Pearson Correlation test and Regression test using SPSS 20 program. As a result of our research; It has been found that family climate affects personality self-construal. Moreover; It has been observed that the self-construal of women and married individuals in all sub-dimensions is related to the family climate into which the individual was born. In addition, it was found that intergenerational authority and cognitive harmony, as well as autonomous self and autonomous-relational self development sub-dimensions, differed across generations. It has been observed that Generation Z is ahead of other generations in developing Autonomous and Autonomous-Relational self. According to the educational status of the individual; It has been observed that as the education level increases, the averages of family relatedness, autonomous self and autonomous-relational self also increase.