İbn-i Haldun'un döngüsel tarih kuramına göre bireysel ve toplumsal ontolojiler: İnterdisipliner bir perspektif
Individual and social ontologies within the context of Ibn Khaldun's cyclic version of history: An interdisciplinary perspective
  1. Tez No: 835772
  2. Yazar: NURULLAH AKYÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ŞİRİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bir ülkenin gelişmişlik ya da refah düzeylerine bakıldığında dikkate alınarak değerlendirilen en önemli ölçütlerden biri de o ülkenin vatandaşlarının eğitim düzeyidir. Eğitim, bir kişinin genel yaşam kalitesini artırabilen önemli bir faktördür ve onu daha sağlıklı bir ontolojiye, yani varlık seviyesine yükseltir. Eğitim, bireyin bilgi ve becerilerini artırmasına, daha fazla fırsat ve seçenek sunmasına yardımcı olur. İnsanlığın var olduğu günden bu yana eğitimin önemi artarak devam etmiştir. İnsanların aldıkları eğitimin kalitesi ile orantılı olarak topluma katkı sağlamıştır. Bu bağlamda İslam âlimlerinden İbn-i Haldun'un görüşleri, eğitime katkıları dikkate değer görülen sosyal bilimlerin temellerini oluşturmasıyla öne çıkmaktadır. İslam dünyasının bilimsel geleneğiyle uyumlu olarak, İbn-i Haldun bilimi destekleyen bir epistemolojiyi benimsemiş ve sosyal bilimlerde de bu yaklaşımı benimsemiştir. İbn-i Haldun'un eğitim felsefesine ilişkin görüşleri, toplum ve tarih anlayışıyla yakından bağlantılıdır. İbn-i Haldun'a göre eğitim, bireylerin gelişmesinde ve toplumun ilerlemesinde önemli bir yere sahiptir. Ancak eğitim sadece bilgi ve beceri kazandırmak değildir. İbn-i Haldun, eğitimin bireyin karakterinin oluşumunda ahlaki, sosyal ve kültürel yönleriyle birlikte önemli bir rol oynadığını savunur. Öğretmenin öğrencilerin karakter ve davranışlarını şekillendirmesi gerektiğini ve disiplinli bir eğitim ortamının sağlanması gerektiğini vurgular. Bu nedenle bu çalışma, İbn-i Haldun'un eğitim geçmişi ve eğitime bakış açısını ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu bağlamda bu çalışmada, İbn-i Haldun'un ortaya koyduğu tarihsel ve medeniyetsel döngü kuramından hareketle ontik bağlamda insanoğlunun nasıl bir bireysel ve toplumsal ontoloji üzere inşa edilmesi gerektiği ile ilgili çeşitli argümanlar geliştirilmiştir. İnsan ve toplumların eğitiminde izlenebilecek çeşitli yol ve yordamlar ele alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important criteria that is taken into consideration when looking at the level of development or welfare of a country is the level of education of the citizens of that country. Education is an important factor that can improve a person's overall quality of life and elevate them to a healthier ontology, i.e. a level of being. Education helps the individual to increase his/her knowledge and skills, providing more opportunities and choices. The importance of education has continued to increase since the existence of humanity. It is clear that people contribute to society in proportion to the quality of education they receive. In this context, the views of Ibn Khaldun, one of the Islamic scholars, stand out as the foundations of social sciences whose contributions to education are considered noteworthy. In line with the scientific tradition of the Islamic world, Ibn Khaldun adopted an epistemology that supported science and adopted this approach in social sciences. Ibn Khaldun's views on the philosophy of education are closely linked to his understanding of society and history. According to Ibn Khaldun, education has an important place in the development of individuals and the progress of society. However, education is not only about gaining knowledge and skills. Ibn Khaldun argues that education plays an important role in the formation of an individual's character together with its moral, social and cultural aspects. He emphasises that the teacher should shape the character and behaviour of students and that a disciplined educational environment should be provided. Therefore, this study aims to focus on Ibn Khaldun's educational background and how it influenced his perspective on child rearing and education. In this context, this study develops various arguments about what kind of individual and social ontology human beings should be built on in the ontic context based on the historical and civilisational cycle theory put forward by Ibn Khaldun. Various ways and procedures that can be followed in the education of people and societies have been discussed and evaluated.