Behçet Necatigil'in şiirlerinde aile
- Tez No: 21168
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVİN ÖNBERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 417
Özet
ÖZET“Behçet Necatigil'in Şiirlerinde Aile”konulu araştırmamızın amacı, Necatigil'in şiirlerinde bu kurumun toplum ve birey açısından nasıl değerlendirildiğini belirlemektir. Doğduğu andan itibaren toplumsal kurallar bütünlüğü içinde bireyi saran aile, yaşamın en doğal gerçeğidir. Necatigil aileyi, kimi zaman dış dünya karşısında bir sığmak, kimi zaman da kendi içine kapalı yapısıyla bir hapishane olarak yorumlamaktadır. Aile gerçeği onun şiirlerinde bir YAŞAM FELSEFESİ'nin düşünsel-estetik ifade aracına dönüşmektedir. Günlük hayat sahnelerinden ve aileden yola çıkan Necatigil, toplumu, uygarlığı, bireyi ve kendini sorgulamakta;“çağma tanıklık”etmektedir. Şair dış dünyadan eve, odaya ve iç dünyasına kapanırken, dar alanda çok zengin bir hayat görüşüne ulaşmaktadır. Onun aileye bakış açısı toplumdan bireye, genelden özele doğru yoğunlaşmaktadır. Bu doğrultuda, tezimizde ailenin ekonomik, sosyal boyutları, ev kavramı, bireyin aile içi yaşantıdaki arayışları, mutluluk ve bunaltıları, sorumlulukları Necatigil'in gözlemci-eleştirel yaklaşımı yönünde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The aim of our research, which is about“The Family Concept in Behçet Necatigü's Poems”is to mention the importance of this concept and how to be valued by the society and the person. Family, which envelopes the person ?I from birth with the unity of social rules, is the most natural reality in l|fe. Necatigil interpretes family; sometimes as a place of security against the outside world and sometimes as a prison with its intravert structure. In his poems, the reality of family turns out to be the expression of his PHYLOSOPHY OF LIFE from esthetic point of view. Necatigil bases his works on dairy life scenes and family, and questions the person and himself. Thus he“represents his period”. The poet hides himself into his house, his room, his inner world but reaches to a very rich life phylosophy through this narrow corridor. His view of family concentrates from society to person, from general to personal. Within this framework, the economical and social dimentions and the concept of home of the family, and the searches, respon sibilities, happiness and problems of the person within family life are evalu ated through Necatigü's investigating criticising approach in this thesis.