Şerif Benekçi'nin romanları üzerine bir inceleme
An analysis on the novels of Şerif Benekçi
- Tez No: 835775
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAKIR ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışma, Türk yazar Şerif Benekçi'nin romanlarının yapısal ve içeriksel analizini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Benekçi'nin edebi eserleri, toplumsal olayları, insan psikolojisini ve derin duygusal durumları ustalıkla ele alan önemli eserlerdir. Tez, yazarın ana romanları olan Kırlangıçlar Erken Göçtü, Kumsalı Olmayan Ada, Güvercin Geçidi, Bir Şafak Yürüyüşü ve Şimdi Ağlamak Vakti üzerine odaklanmaktadır. Tezde, romanların yapısı, anlatım tekniği, karakter tasvirleri, mekân ve zaman kullanımı gibi yapısal unsurlar detaylı bir şekilde incelenmiştir. Yazarın edebi becerisi ve kurgusal yeteneği, romanların olay örgüsü ve kurgusu üzerinden değerlendirilmiştir. Ayrıca, romanlarda işlenen temalar, toplumsal sorunlar ve insan psikolojisi üzerinde de derinlemesine durulmuştur. Şerif Benekçi'nin romanlarında zaman kavramı önemli bir rol oynamaktadır. Romanlarda geçmiş, şimdi ve gelecek arasındaki ilişkiler, zamanın akışı ve zaman algısı üzerine yoğunlaşılmıştır. Yazar, zamanı farklı katmanlarla işleyerek okuyucuya derin bir deneyim sunmaktadır. Benekçi'nin eserlerinde işlenen temalar, toplumsal sorunları ele almanın yanı sıra insan psikolojisini de derinlemesine incelemektedir. Romanlarda aşk, kayıp, travma, adalet, vicdan gibi evrensel temalar etkileyici bir şekilde işlenmiştir. Bu temalar, okuyucuları düşünmeye ve sorgulamaya yönlendiren derinlikli bir anlam katmanı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The study aims to conduct a structural and contextual analysis of the novels of Turkish writer Şerif Benekçi. Benekçi's literary works are important works that skillfully deal with social events, human psychology and deep emotional states. The thesis focuses on the author's main novels, The Swallows Migrated Early, The Island Without a Beach, Pigeon Passage, A Walk of Dawn and Now is the Time to Cry. In the thesis, structural elements such as the structure of the novels, narrative technique, character depictions, use of space and time are analyzed in detail. The author's literary skill and fictional talent are evaluated through the plot and fiction of the novels. In addition, the themes, social problems and human psychology in the novels are also analyzed in depth. The concept of time plays an important role in Şerif Benekçi's novels. The novels focus on the relationships between past, present and future, the flow of time and the perception of time. The author offers the reader a deep experience by processing time with different layers. The themes in Benekçi's works deal with social problems as well as human psychology in depth. In the novels, universal themes such as love, loss, trauma, justice, and conscience are impressively portrayed. These themes create a deep layer of meaning that leads readers to think and question.