Kliniğimizde ektopik gebelik nedeniyle laparoskopik salpenjektomi yapılan olgular ile laparotomik salpenjektomi yapılan olguların hemogram parametrelerinden elde edilen inflamatuar belirteçlerin karşılaştırılması
Comparison of inflammatory markers obtained from hemogram parameters of patients who underwent laparoscopic salpingectomy for ectopic pregnancy and patients who underwent laparotomic salpingectomy in our clinic
- Tez No: 835788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Kocaeli Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Çalışmamızda kliniğimizdeki 10 yıllık zaman aralığında ektopik gebelik nedeniyle laparoskopik salpenjektomi yapılan hastalar ile laparotomik salpenjektomi yapılan hastaların hemogram parametrelerinden elde edilen inflamatuar belirteçler karşılaştırılacaktır. Ayrıca bu iki grubun demografik özellikleri ile preoperatif ve postoperatif bulguları analiz ederek hem ektopik gebelik hastalarında uygulanacak cerrahi tedavi protokolüne hem de literatüre katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, SBÜ Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ocak 2012 – Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimizde ektopik gebelik nedeniyle laparoskopik salpenjektomi veya laparotomik salpenjektomi yapılmış hastalar incelenerek yapılmıştır. Hastalar dahil edilme ve dışlanma kriterlerine göre belirlenmiştir. Kriterleri karşılayan iki grubun demografik özellikleri, klinik özellikleri, hemogram parametreleri ve inflamatuar parametreleri karşılaştırılmıştır. Bulgular: Ameliyat türüne göre olguların preop ve postop PLO, NLO, LMO değerleri, istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05). Preopa göre postop PLO, NLO, LMO, Sİİ değerlerindeki değişim ise ameliyat türüne göre istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). LPS grubundaki olguların preopa göre postop PLO, NLO, Sİİ değerlerindeki artış istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p0,05). LPS ve LPT grubundaki olguların preopa göre postop LMO değerlerindeki düşüş istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we will compare the inflammatory markers obtained from the hemogram parameters of patients who underwent laparoscopic salpingectomy for ectopic pregnancy with those who underwent laparotomic salpingectomy in our clinic within a 10- year period. We also aim to analyze the demographic characteristics, preoperative and postoperative findings of these two groups and contribute to both the surgical treatment protocol to be applied in ectopic pregnancy patients and the literature. Materials and Methods: This study was conducted by examining the patients who underwent laparoscopic salpingectomy or laparotomic salpingectomy for ectopic pregnancy in the Gynecology and Obstetrics Clinic of SBU Kocaeli Derince Training and Research Hospital between January 2012 and January 2022. Patients were identified according to the inclusion and exclusion criteria. Demographic characteristics, clinical features, hemogram parameters and inflammatory parameters of the two groups that met the criteria were compared. Results: The preop and postop PLO, NLO, LMO values of the patients did not show statistically significant difference according to the type of surgery (p>0.05). The change in postop PLO, NLO, LMO, LMO and SIQ values compared to preop was not statistically significant according to the type of surgery (p>0.05). In the LPS group, the increase in postop PLO, NLO, LMO and SI values compared to preop was statistically significant (p0.05). The decrease in postop LMO values in the LPS and LPT groups compared to preop was statistically significant (p0.05).