Stock price reactions of acquiring firms to mergers and acquisitions in Turkey
Türkiye'deki alıcı firma hisse senetlerinin satın alma ve birleşmelere tepkisi
- Tez No: 577613
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada şirket satın alma ve birleşme haberlerinin alıcı fırmanın hisse senetleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. İlk olarak tanımlamalar yapılarak, birleşme şekilleri avantaj ve dez avantajlarıyla açıklanarak çalışmanın teorik çerçevesi sunulmuştur. İkinci olarak fırmaları birleşme ve satın alma kararlarına yönlendiren sinerji, ölçek ekonomilerinden yararlanma, yöneticilerin kibirleri (hubris), vergi avantajları, know-how transferi gibi öne çıkan sebeler detayları ile açıklanmıştır. Sonrasında birleşme dalgaları başlangıç ve bitiş sebepleri, sonuçları ile birlikte anlatılmışır. Analiz kısmında olay etüdü yöntemi benmsenmiştir. Örneklem 1994-2014 yılları arasında gerçekleşen 80 birleşme ve devralmayı içermektedir. Bütün olarak örneklem incelemesine ek olarak örneklemden“birleşme türü”,“endüstriyel ilişki (aynı ya da farklı endüstriye ait olma)”ve“satın alınan firmanın halka açık ya da özel”olmasına göre alt gruplar oluşturup bunların alıcı firmanın hisse senetleri üzerindeki etkileri ayrı ayrı incelenmiştir. Sonuç olarak satın alma ve birleşme haberlerinin alıcı firmanın hisse senetleri üzerinde istatistiki olarak anlamsız bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, impact of merger and acquisition announcement on share prices of acquiring firms was examined. First theoretical framework was clarified by giving definitions, explaining the types of integrations with advantages and disadvantages. Second the most outstanding motives for entering a merger and acquisition deal such as economies of scale, hubris, synergy, tax advantages, transfer of know-how etc. laid out in detail. Then merger waves were described through the events causing and terminating them, fundamental outcomes. Event study methodology conducted throughout the research. Sample is made up of 80 observations for the period of 1994-2014. Apart from full sample analysis, three comparison groups which are“form of transaction”,“industry relatedness”,“target public status”were formed and their impact on the share prices were measured separately. Consequently, it is proved that M&A disclosures have a very insignificant impact on acquiring companies' share prices.