Osmanlı İzmirinde levanten yaşantısı
Levantine life in Ottoman İzmir
  1. Tez No: 835825
  2. Yazar: NEŞE ESİRKIŞ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Turizm, History, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Doğu Akdeniz, Mezopotamya ve Anadolu arasında insanlık tarihinin en eski kültür havzalarından birisidir. Tarih boyunca bu iki önemli coğrafyada sınırlar değişse de insanlar arasındaki etkileşim devam etmiştir. Avrupalılar tarafından Haçlı Seferleri'nin ardından“Levant”“gün doğması”anlamındaki kelime Doğu Akdeniz'i tabir etmek için kullanılmıştır. Nitekim Anadolu'nun güneyi, Suriye'nin batısı, Kıbrıs ve diğer önemli Ege adaları Avrupalılar için doğuda kalan, üzerinde güneşin doğduğu yer anlamına gelmekteydi. Zaman içinde Doğu Akdeniz'de bulunan İskenderiye ve Halep gibi şehirler öne çıkarken yaşanan çeşitli gelişmeler İzmir'in Levant'ın diğer şehirlerin önüne geçmesi ve bölgede tarihin yeniden şekillenmesine sebep olmuştur. İzmir'i diğer yerlerden öne çıkaran en önemli sebep korunaklı körfezi, verimli ovaları, ılıman iklimi ve elbette iç bölgeleri ile kolay ulaşım imkanıydı. Manisa, Aydın, Afyon gibi şehirlerden toplanan pamuk, incir, tütün gibi temel ürünler İzmir limanına getirilir, buradan çeşitli Avrupa ülkelerine gönderilirdi. Osmanlıların şehri XV. asırda fethetmesiyle uzun yıllar süren istikrarsız dönem sona ermiş, iç bölgeleri ile bağlantılı hale gelen şehir kalkınmaya başlamıştır. İzmir'de asıl değişim XVII. asrın ilk yarısında Levant'taki ticaret yollarında yaşanan anarşi sebebiyle bozulmuş, Avrupalı konsoloslar, tüccarlar Halep'te kurdukları sistemi daha kapsamlı olarak XVII. asrın ikinci yarısından itibaren İzmir'de inşa etmiştir. Avrupalı tüccarlar İzmir'e yerleşmeye ve şehre yatırımlar yapmaya başlamıştır. Osmanlı belgelerinde Frenk olarak geçen, sonradan Levanten olarak anılan bu yerleşik Avrupalı tüccarlar zamanla İzmir'de ticarete, yönetime, sosyal yaşantıya yön vermişlerdir. Tezin konusu kapsamında İzmir'in kuruluşundan günümüze kadar siyasi, iktisâdî tarihi üzerinde durulmuş; Doğu Akdeniz'deki ve İzmir çevresindeki önemli limanlarda yaşanan dönüşüm incelenmiştir. Tezin kapsamı Levantenlerin İzmir'deki gündelik hayatıdır. Günümüzde Levantenler İzmir'de sayıca daha az olsa da yaşantılarına devam etmektedir. Tez kaynak araştırması ile yazılan bir derleme niteliğindedir ve bir betimleme çalışmasıdır. Bibliyometrik bir çalışma yöntemi kullanılarak hazırlanmıştır. Amacı İzmir Levantenlerinin İzmir ve çevresindeki yaşantılarını açıklamak ve Levant'ta gerçekleşen ticareti ayrıntılandırmaktır.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean is one of the oldest cultural basins of human history between Mesopotamia and Anatolia. Although the borders have changed in these two important geographies throughout history, the interaction between people has continued. The word“Levant”meaning“sunrise”was used by Europeans after the Crusades to describe the Eastern Mediterranean. As a matter of fact, the south of Anatolia, the west of Syria, Cyprus and other important Aegean islands meant the place in the east, on which the sun rose, for Europeans. While cities such as Alexandria and Aleppo, located in the Eastern Mediterranean, came to the fore in time, various developments caused Izmir to take the Levant ahead of other cities and to reshape the history in the region. The most important reason that made İzmir stand out from other places was its sheltered bay, fertile plains, mild climate and, of course, easy accessibility with its inner regions. Basic products such as cotton, figs and tobacco collected from cities such as Manisa, Aydın and Afyon were brought to İzmir port and sent to various European countries from there. The city of the Ottomans XV. The unstable period that lasted for many years ended with the conquest of the city in the 16th century, and the city, which became connected with its inner regions, began to develop. The real change in İzmir was in the XVII. In the first half of the century, due to the anarchy experienced in the trade routes in the Levant, European consuls and merchants more comprehensively established the system they established in Aleppo in the XVII. It was built in Izmir since the second half of the century. European traders started to settle in Izmir and make investments in the city. These resident European merchants, who were referred to as Franks in Ottoman documents and later referred to as Levantines, over time shaped trade, administration and social life in Izmir. Within the scope of the thesis, the political and economic history of İzmir from its foundation to the present has been emphasized; the transformation experienced in the important ports in the Eastern Mediterranean and around İzmir has been examined. The scope of the thesis is the daily life of the Levantines in Izmir. Today, the Levantines continue their lives in İzmir, although they are less in number. This thesis is a compilation written with source research and is a descriptive study. It was prepared using a bibliometric study method. Its purpose is to explain the life of the Izmir Levantines in and around Izmir and to detail the trade that took place in the Levant.