Tanzimat dönemi (1839-1909) Osmanlı hükümet konaklarında cephe tipolojisi incelemesi: Kastamonu vilayeti örneği
Facade typology studies of Ottoman government houses in the tanzimat period (1839-1909): The case of Kastamonu province
- Tez No: 909054
- Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde hem devletin gücünü ve görünürlüğünü artırmak hem de modern devletleri takip ederek modern devlet olma adımları atabilmek için çeşitli reformlar yapılmıştır. Devletin taşradan merkeze varlığının görünürlüğü hükümet konakları aracılığıyla sağlanmıştır. Tanzimat Dönemi (1839-1909) yılları arasında inşa edilmiş Kastamonu Vilayeti Hükümet Konakları bu tezin konusudur. Avrupa'da ilk olarak Fransa'da ortaya çıkan ampir üslup, 19. Yüzyıl Osmanlı kamu yapılarının cephelerinde de yer edinmiştir. Özellikle Hükümet Konaklarında ampir üslubun ortaya çıkış amacına benzer olarak devlet temsili için cephe kurgusu kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı Tanzimat Dönemi Kastamonu Hükümet Konaklarının incelenerek devlet temsilinin cephe izlerinde bulunması, ampir üslup etkilerinin araştırılmasıdır. Tez kapsamında Amasra Hükümet Konağı, Cide Hükümet Konağı, Daday Hükümet Konağı, Safranbolu Hükümet Konağı, Göynük Hükümet Konağı, Taşköprü Hükümet Konağı, Çankırı Hükümet Konağı olmak üzere 8 adet hükümet konağı incelenmiştir. Ampir üslubun cephe etkilerini açıklayabilmek için ritim, hiyerarşi, simetri ve bütünlük mimari ilkeleri seçilerek giriş, çıkma, pencere ve süslemeler bu ilkeler üzerinden değerlendirilmiştir. Tez kapsamında belirlenen yöntemle değerlendirilmiş hükümet konakları cephelerinin ampir üslup özellikleri taşıdığı ve baskın olarak cephede pencere ve süsleme ritmi, alınlık vurgusu, merkez aks kurgusu ile simetrik yerleşim ve mimari öğelerde malzeme birliği ile bütünlük sağlandığı tespit edilmiştir. Bu vurguların hükümet konaklarını görünür kılarak devlet temsilini sağladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In the 19th century, various reforms were made in the Ottoman Empire to increase the power and visibility of the state and to take steps towards becoming a modern state by following the modern states. The visibility of the state from the provinces to the center was provided through Government Houses. Government Houses built during the Tanzimat Period (1839-1909) is the subject of this thesis. The empire style also took its place on the facades of 19th Century Ottoman public buildings. In particular, the Government Houses used the facade design to represent the state, similar to the purpose of the emergence of the empire style. The aim of this study is to examine the Kastamonu Government Houses of the Tanzimat Period, to find traces of state representation on the facades and to investigate the effects of the empire style. Within the scope of the thesis, 8 Government Houses were examined. In order to explain the façade effects of the empire style, the architectural principles were selected and the entrance, projection, windows, and ornaments were evaluated based on these principles. It was determined that the facades of the Government Houses evaluated with the method determined within the scope of the thesis had the characteristics of the empire style and that the dominant facades were window and ornament rhythm, pediment emphasis, central axis structure, symmetrical settlement and material unity in the architectural elements. It can be said that these emphasises made the government buildings visible and provided the representation of the state.