Otonom silah sistemlerinden kaynaklanan savaş suçlarında cezai sorumluluk
Criminal liability for war crimes arising from autonomous weapon systems
  1. Tez No: 835875
  2. Yazar: ALPER ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN İBRAHİM ÖĞÜNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Law, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 309
Özet
Yapay zekâ ve diğer bilimlerin etkileşiminden doğan otonom silah sistemleri yalnızca siyasetin değil aynı zamanda hukukun da gündemini etkilemektedir. Cephede hızla yayılan modern teknoloji, hukukta yeni tartışmalar ve boşluklar yaratmaktadır. Bu tez; otonom silah sistemlerinden kaynaklanan savaş suçlarında cezai sorumluluk açısından oluşan boşlukların ifade edilmesi ve bu boşlukları doldurmak adına sunulan güncel önerilerin irdelenerek yeni bir öneri getirilmesi amacını gütmektedir. Birinci bölümde; otonom silah sistemlerinin bazı temel unsurlarına yer verilmekte; yapay zekâ, nesnelerin internet ve makine öğrenmesi gibi kavramlar açıklanmaktadır. İkinci bölümde otonom silah sistemleri tanımlanmakta, tasnif edilmekte ve insansız silah sistemleri ile farklarına değinilerek geliştirilmelerini savunan ya da eleştiren fikirler özetlenmektedir. Üçüncü bölümde; savaş hukukuna ve savaş suçlarına değinilmekte, hangi eylemlerin savaş suçuna sebebiyet vereceği açıklanarak savaş hukukunun temel ilkeleri bağlamında otonom silah sistemlerinin konumu incelenmektedir. Son bölümde ise; otonom silah sistemlerinden kaynaklanan savaş suçlarında kimin ya da kimlerin sorumlu tutulabileceği tartışılmaktadır. Aynı zamanda uluslararası hukuka da teması gerektiren bu soru, üzerinde müşterek bir cevabın veya antlaşmanın bulunmadığı güncel bir boşluktur. Ancak insanlığın binlerce yıl boyunca gereksinim duyduğu“sorumlu tutmak”ihtiyacı, tüm zorluklara rağmen bu soruya yanıt bulma uğraşını durdurmamıştır. Bu çalışmada otonom silah sistemlerinden kaynaklanan savaş suçlarında kimlerin sorumlu tutulabileceğine yönelik düşünceler tartışılarak yeni çözüm önerilerinde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The interaction between artificial intelligence and other sciences has given rise to autonomous weapon systems, which are affecting not only politics but also the agenda of law. The rapid spread of modern technology on the battlefield is creating new debates and gaps in the legal field. This thesis aims to address the gaps in criminal responsibility for war crimes arising from autonomous weapon systems and to propose a new solution by examining current proposals. In the first chapter, some fundamental aspects of autonomous weapon systems are introduced, explaining concepts such as artificial intelligence, the Internet of Things, and machine learning. The second chapter defines and classifies autonomous weapon systems, highlighting the differences between unmanned weapon systems and summarizing arguments for and against their development. The third chapter touches upon the laws of war and war crimes, explaining which actions can lead to war crimes and examining the position of autonomous weapon systems within the context of the fundamental principles of the laws of war. In the final chapter, the question of who can be held responsible for war crimes arising from autonomous weapon systems is discussed. This question, which also requires consideration of international law, is a current issue without a common answer or treaty. However, the need to hold someone accountable, a need that humanity has had for thousands of years, continues to drive efforts to find an answer to this question. This study discusses thoughts on who can be held responsible for war crimes arising from autonomous weapon systems and proposes new solutions.