Türkiye'de 1980 sonrası dönemde iç borçlanma enflasyon ilişkisi
Domestic debt-inflation relationship in Turkey in the post-1980 period
  1. Tez No: 835877
  2. Yazar: ALİ ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET CURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
İç borçlanma, günümüzde, maliye politikalarında sıkça başvurulan bir araç haline gelmiştir. Bu durum, iç borçlanmanın nedenlerinin ele alınması ihtiyacını doğurmuştur. Enflasyon, iç borçlanma nedenleri arasında öne çıkan ve çağımızın güncel meselelerinden birisidir. İç borçlanma ve enflasyon, tarihsel süreç içerisinde ekonomik, siyasi, küresel ve olağanüstü sayılabilecek gelişmelerden ve farklı dinamiklerden etkilenmiştir. Çalışmada iç borçlanma ile enflasyon ilişkisi, teorik düzeyde ve ekonomik gelişmeler ışığında ele alınmıştır. Bazı ampirik çalışmalarda iç borçlanmanın enflasyon üzerinde, enflasyonun iç borçlanma üzerinde arttırıcı bir etkisi olduğu, bazı çalışmalarda iç borçlanmanın enflasyonu arttırdığı, bazı çalışmalarda ise iç borçlanma ile enflasyon arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada, Türkiye'de 1980 sonrası dönemde iç borçlanma ile enflasyon ilişkisi, oransal analiz yöntemi ve ekonomik gelişmeler ışığında yorumlanarak analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında yapılan değerlendirmeler, literatürü destekler nitelikte olup, iç borçlanma ile enflasyonun birlikte arttığı yılların olduğu, enflasyon ve iç borçlanmayı etkileyen faktörlerin incelenmesinin önem arz ettiğini göstermektedir. Teorik yaklaşımlar, ampirik çalışmalar ve yaşanan ekonomik gelişmeler, iç borçlanma ile enflasyon arasında ilişkinin varlığını ve etkilendikleri ortak durumları ortaya koyar niteliktedir.
Özet (Çeviri)
At the present time, domestic debt has become a frequently used instrument in fiscal policies. In this context, a need has emerged to point out the causes of domestic debt. Inflation is one of the most prominent reasons for domestic debt and one of the current issues of our age. Within the historical process, domestic debt and inflation have been affected by economic, political, global and extraordinary developments and different dynamics. In this study, the relationship between domestic debt and inflation is analysed at the theoretical level and in the light of economic developments. Some of the empirical studies have found that domestic debt has an increasing effect on inflation and vice versa. In addition some studies have found that domestic debt increases inflation and some other studies have found that there is a relationship between domestic debt and inflation. In this study, the relationship between domestic debt and inflation in the post-1980 period in Türkiye is analysed by interpreting it in the light of the proportional analysis method and economic developments. The evaluations made within the scope of this study supported by literature works and show that there were years when domestic debt and inflation increased together and that it is important to examine the factors affecting inflation and domestic debt. Theoretical approaches, empirical studies and economic developments reveal the existence of a relationship between domestic debt and inflation and the common conditions affecting them.