Gamma halkalarının radikalleri
  1. Tez No: 83589
  2. Yazar: AHMET GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KANDAMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Üçlü cebirsel yapı olarak gamma halkası notasyonu ilk olarak 1964 yılında Nobusawa tarafından ortaya konmuştur. Bu notasyon verilirken, A ve B toplamsal değişmeli iki grup, Hom(A,B) ve Hom(B, A) sırasıyla A dan B ye ve B den A ya grup homomorfizmalarının kümesi olmak üzere Hom(A,B)xHom(B,A)xHom(A,B) den Hom(A,B) toplamsal grubu içine (f,y,h)>fojoh (fonksiyonların bileşke işlemi) ile tanımlanan üçlü çarpım model olarak alınmıştır. Nobusawa(1964), gamma halkasının tanımını verdiği çalışmasında Wedderburn-Artin teoremini genelleştirmiştir. 1964 yılından günümüze kadar gamma halkalarının yapısı hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Özellikle halka teoride verilen yapı teoremlerinin bir çoğunun gamma halkalarına genelleştirilebildiği görülmektedir. Bu çalışmalar bu konunun çok önem kazanacağını ve üzerinde çok çalışılacağım ortaya koymaktadır. Gamma halkaları hakkında yapılan çalışmaları derlemek ve geliştirmek amacı ile bu çalışmaya başlanmıştır. Bu çalışmada gamma halkalarının temel özellikleri, homomorfizma teoremleri, gamma halkasının radikalleri, bu radikaller ve operatör halkaları arasındaki ilişkiler üzerinde durulmuş ve Barnes'ın verdiği homomorfizma teoremleri aşağıdaki gibi genelleştirilmiştir (Barnes, 1966). (cj),0), (Fi, Mı) gamma halkasından (F2, M2) gamma halkasına örten homomorfizma olsun. K = { xsMı | xQ = O } ve A = { yeFı | y = O jkümeleri olmak üzere, (Fı/A,Mı/K) kalan sınıf gamma halkası (F2, M2) a izomorftur. A ve B (F,M) gamma halkasının iki ideali, A kümesi MAMçzAoB koşulunu sağlayan F grubunun bir alt grubu ve (c|),6):(r,M)>(F/A,M/B) doğal gamma halkası homomorfizması olsun. Bu durumda, A+B=(A6)8"1 ve (F/A,(A+B)/B) gamma halkası (F/A,A/(AnB)) gamma halkasına izomorftur. (
Özet (Çeviri)
SUMMARY The notion of gamma ring which new algebraic system was fîrst Nobusawa in 1964. When this notion is given by letting A and B be abelian groups, Hom(A,B) is the set of homomorphisms from A to B and Hom(B,A) is the set of homomorphisms from B to A. The product Hom(A,B)xHom(B,A)xHom(A,B) to Hom(A,B) defined by (f, y,h)>foyoh where o is composition of function is taken a model. He obtained an analogue of the Wedderburn-Artin theorem for simple gamma ring with minimum condition on one-sided ideals. There are many publications on structure of gamma rings since 1964. Particularly, many structure theorems in ring theory can be generalize to gamma rings. it shows importance of this subject and to continue this works. The aim of this work is collect to this publications and advance it. in this work, fundemental characteristic of gamma rings, homomorphism theorems, radicals of gamma rings, relation between radicals of gamma ring and radicals of their operatör ring had been examined and homomorphisms theorems given by Barnes had been generalized as above. Let (cj),6) be a homomorphism from (Fi, Mı) onto (F2, M2). (F]/A,M,/K) is isomorphic to (F2, M2) where K = {xeMı l xQ=0} and A = {yeFı 7^=0}. Let A and B ideals of gamma ring (F,M), A is subset of F satisfying the condition MAMeAr\B and ((j),0) natural homomorphism from (F,M) to (F/A,M/B). Then A+B=(A9)0-1 and (F/A,(A+B)/B) isomorphic to (T/A,A/(AnB)). Let (c(),9) homomorphism of gamma ring (Fi,Mı) onto a gamma ring (F2,M2) with kernel A and B is an ideal of (Fı,Mı) s.t. AçB. If there exists B' ideal of (T2,M2) s.t. B=B'e-'. in this case, we have (Fı,Mı/B), (F2,M2/B') and (Fı,(M]/A)/(B/A)) are ali isomorphic.