Cumhuriyet dönemi ve sonrası Türkiye-Hindistan ilişkileri
Turkey and India relations during the Republican period and after
- Tez No: 835891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNE HİLAL ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Eski çağlardan beri gerek kültürlerinde gerek milli duygularında etkilerimiz olan Hindistan ile asırlar öncesine dayanan bir bağımız vardır. Özellikle din olgusu, 100 yıl öncesine kadar iki ülke arasındaki manevi bağları güçlü tutmuştur. Fakat geçmişten günümüze uluslararası düzenin değişkenliğine bağlı olarak ikili ilişkilerdeki diyaloglar farklılık göstermiştir. Türkiye literatüründe Hindistan ve Türkiye ilişkilerinin tarihsel sürecini anlatan bazı çalışmalar vardır. Son dönemlerde yaşanan gelişmeler açısından eksik kalmıştır. Bu çalışmada meclis tutanakları, gazeteler, cumhurbaşkanlığı arşivleri, bilimsel makaleler, dergiler ve kitaplar araştırılarak Türkiye-Hindistan ilişkileri incelenmiştir. Cumhuriyet Dönemi ve sonrasında yaşanan gelişmeler, geçmişten günümüze erişilen kaynaklar doğrultusunda kronolojik sıralamaya göre işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
We have a strong bond going back centuries with India, whose culture and understanding of nationality we have influenced since ancient times. Basically, religion kept the spiritual ties between the two countries strong until 100 years ago. However, dialogues in bilateral relations have differed from past to present depending on the variability of the international order. There are studies in Turkish literature describing the historical process of India-Turkey relations. In this study, Turkey-India relations were examined with parliamentary minutes, newspapers, presidential archives, scientific articles, magazines and books. The developments during and after the Republic Period are processed chronologically in line with the sources available from past to present.