Kalecik ilçesi coğrafyası
  1. Tez No: 63254
  2. Yazar: REŞAT TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT ELİBÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Ana Bilim Dalındaki master programımı tamamlamak için hazırladığım tezimin konusu“Kalecik İlçesinin Coğrafyası”dır. 9 Kalecik Ankara'nın kuzey doğusunda yer alır. 1106 kmr lik bir alana ve 22989 kişilik nüfusa sahiptir. Kalecik'in 3 mahallesi ve 50 köyü vardır. Kalecik'te insanların yerleşim tarihi eski çağlara kadar uzanır. Hititler ve Galatlar eski çağlarda buralara yerleşmişler ve uygarlıklar kurmuşlardır. Daha sonra, Romalılar, Bizanslılar ve Türkler burada yerleşmişlerdir. Malazgirt Savaşından sonra (1071) Kalecik, Sel- çuklular, Anadolu Selçukluları, Candaroğulları ve son olarakta Os- manlı İmparatorluğunun egemenliği altında kalmıştır. Kasaba. İdris dağının eteklerinde dazit bir kayaç üzerinde ku- rulmuştur. Kızılırmak, kasabaya 4 km uzaklıkta ve ilçenin arazileri üzerinden akmaktadır. Kasaba ilk olarak Ankara- Çankırı karayolu üzerinde kurulmuştur. Ancak 1960 larda bu yol kasabanın altı ki- lometre uzağına, güneyine çekildi. Bu durum kasabanın gelişimini olumsuz yönde etkilemiştir. İlçenin arazi yapısı genellikle dağlar ve platolardır. Ovaların kap- ladığı alan oldukça küçüktür. Arazi genelde eğimlidir ve bu nedenle erozyonla karşı karşıya kalmaktadır. İlçe orman açısından zengin de- ğildir. Bu alandaki hâkim bitki örtüsü steplerdir. Yıllık yağış miktarı 387.6 mm dir. Sonuç olarak sahanın iklimi yarı kuraktır. Kalecik ilçesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında önemli bir mer- kezdi. Türkiye'nin en eski belediyelerinden biri Kalecik'te ku- rulmuştur (1878). Kalecik kasabası, Türkiye Cumhuriyeti ile birlikte yine ilçe merkezi olmuştur. Bugün 13 mahallesi vardır. İlçe mer- kezinin nüfusu 10051 kişidir.11 Kasabada bir lise, bir İmam Hatip Lisesi, iki Meslek Lisesi, bir Ticaret Lisesi, iki İlköğretim Okulu, bir ilkokul ve bir Ziraat Yüksek Okulu vardır. İlçenin köylerinde iki tane ilköğretim okulu ve iki ma- halle ile 27 köyünde ilkokul vardır. Son dönemlere kadar ilçenin her köyünde ilkokul bulunmakta idi, ama bugünlerde köylerden ilçeye olan göç nedeni ile 23 köydeki ilkokul öğrenci olmadığından ka- patılmıştır. Okur yazarlık oranı % 90 dır. Halkın büyük çoğunluğu (%75) hammadde sektöründe ça- lışmaktadır (1990). Halkın % 18 i hizmet sektöründe ve % 7 si endüstri sektöründe çalışmaktadır. Bu bilgiler ışığında ilçenin mer- kezi fonksiyon olarak bir kasaba olarak nitelendirilebilir. Halkın çoğunluğu genel olarak ziraat ile ilgilenmektedir. En- düstri kuruluşlarının sayısı oldukça azdır. Tarımın önemli kısmı ta- hıldır. Tarımın diğer kısımları yem bitkileri, bakliyat.şeker pancarı, ayçiçeği, meyve ve bağcılıktır. Önceleri hayvancılık önemli bir sek- tördü, günümüzde küçükbaş hayvancılık önemini kaybetmekte, bü- yükbaş hayvan besiciliği önem kazanmaktadır. İlçede Ankara Keçisi yetiştirilmesi, bağcılık, meyvecilik için uygun ortam bulunmaktadır. İlçe kendini bu faaliyetlerle tanıtmıştır ve bunların bazıları literatürde yerini almıştır. Eğer bu çalışmalara gereken önem verilirse bu hem ilçe, hem de ülke için yararlı olacaktır. İlçede turizm nerede ise yok gibidir. Eğer mevcut potansiyeller değerlendirilebilirse özellikle iç turizm gelişecektir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The subject of the master thesis to complete my postgraduate work at subdivision of Geography in the Social Sciences Institute of Gazi University is“The Geography of Kalecik District”. Kalecik is in the North-East of Ankara. It has an area of 1106 km2 and has a population of 22989. It has there subdistricts and 50 villages. The history of settlement of people in Kalecik has been backed by ancient times. Hittites and Galats had settled in Kalecik in the an- tiquity and established their civilizations there. Later, Romans, Bi- zantians and Turks settled there. After the Battle of Malazgirt (1071), Kalecik was under the sovereignty of Seljukians, Anatolian Seljuk- ians, Candaroğulları and finally the Ottoman Empire for manyyears. The district was established on a dazit rock in the foot of İdris mountain. Kızılırmak flows 4 kilometres close to the district and through the fields of the town. The town was first established on the motorway of Ankara-Çankın but in 1970' s this road was drawn to the south, 6 kilometres away from the town. This situation in- fluenced the development of the town badly. The structures of the land of the district are mainly mountains and plateaus. The area that is occuped by the plains is fairly small. The land is inclined in general and that's why it is face to face with erosion. The district is not rich in terms of forests. The dominant plant group in this area is steppes. The amount of yearly rainfall is 387.6 mm. As a result, the climate of the area is semi-arid. Kalecik district was a principal center in the times of Ottoman Empire. One of the oldest municipalities of Turkey was established in Kalecik (1878). Kalecik became a center of town again with the Turk- ish Republic Today it has 13 districts. The center of town has a pop- ulation of 10051.iv In the district, there is a Highschool, a İmam Hatip Highschool, 2 Professional Highschools, a Trade Highscool, 2 Primary Education Schools, a primary school and a Agricultural College. In the villages of the town there are 2 Primary Education Schools and in the two districts and in 25 villages there are primary schools, in recent times, there were primary schools in every village of the town but nowadays because of the migration from villages to the district's, primary schools in 23 villages were closed because there were no students. The rate of literate people in the town is about 90 %. The majority (75 %) of the people in the town works in the Raw Materials Sector (1990). 18 % of the people work in the Service Sec- tor and 7 % of the people work in the Industrial Sector. According to this information, we can say that the center of the district's canbe called as a subdistrict functionally. The majority of the people in the town mainly deals with ag- riculture. The number of industrial foundations is fairly little. The basic part of the agriculture is cereals. The other parts of agriculture are feed plants, broadbeans, sugar beet, sun flower, fruit and vin- iculture. In recent times livestock-dealing was an important sector. Nowadays the breeding of young animals has lost its importance but cattle breeding has gained much importance. In the district there is an appropriate medium for breeding of Ankara goat, for vinicul ture, for fruit-gardens and for apicul ture. This district has identified itself with these activities and some of them have taken their places in literature. If these activities are given more importance, this will be a profit for both the district and our country. In the district, tourism is almost non existent. If the existing po- tantials are made profitable, especially domestic tourism will develop, will become lively.