Muammer Lütfi Bahşi'nin hayatı ve eserleri üzerine bir inceleme
An investigation on the life and works of Muammer Lütfi Bahşi
- Tez No: 835914
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Muammer Lütfi Bahşi, ''Yedi Meşaleciler'' olarak bilinen edebî akımın en az tanınan şairlerinden biridir. Bunun en önemli sebeplerinden biri uzun soluklu ve düzenli dergi ve gazete yazılarının mevcut olmamasıdır. Esasen üniversite yıllarından sonra İstanbul'dan ayrılmış olması da edebiyat ve yazın dünyasından uzak kalmasına sebebiyet vermiştir. Bu çalışma ile birlikte hakkında çok az bilgi sahibi olduğumuz Muammer Lütfi Bahşi'nin şiirlerini inceleyeceğiz. Şiirlerinin yanı sıra yazmış olduğu düzyazılarını, eleştiri yazılarını ve gezi yazılarını da ele alacağız. Bu vesileyle Türk Edebiyatı tarihindeki ufak bir boşluğu doldurmuş olmayı ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Muammer Lütfi Bahşi, is one of the least known poets of the literart movement known as ''Seven Torches''. One of the most important reasons fot his is the lack of long-term and regular magazine and newspaper articles. Actually, leaving Istanbul after his university years also caused him to stay away from the world of literature and literature In this study, we will examine the poems of Muammer Lutfi Bahsi, about which we know very little. In addition to his poems, we will also discuss his prose, criticism and travel writing. On this occasion, we hope to fill a small gap in the history of the Turkis Literature.