Yiyecek-içecek işletmelerinde gıda israfını önlemek için mobil uygulama önerisi
Mobile application suggestion to prevent food faste in food and beverage business
  1. Tez No: 835915
  2. Yazar: BERKAY ÇAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde, gıda israfı dünya genelinde ciddi bir sorun haline gelmiştir ve hem çevresel hem de ekonomik etkilere sahiptir. Yiyecek-içecek işletmeleri, tüketilebilir gıdaların gereksiz bir şekilde israf edilmesine katkıda bulunmaktadır. Yiyecek-içecek işletmeleri, bu gıda israfının önemli bir kaynağıdır. Restoranlar, oteller, kafeler ve süpermarketler gibi işletmelerde, yanlış stok yönetimi, tarih geçmişi yaklaşan ürünlerin atılması, tabaklarda kalan artıkların atılması gibi sebeplerle tüketilebilir gıdalar gereksiz yere israf edilmektedir. Bu durum, sadece işletmelerin maliyetlerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda doğal kaynakların da gereksiz yere tüketilmesine yol açar. Bu tez çalışması, yiyecek-içecek işletmelerinde gıda israfını azaltmak için bir mobil uygulama önerisini sunarak bu sorunu çözmeye yönelik bir yaklaşımı vurgulamaktadır. Tezin amacına uygun olarak, FlutterFlow adlı bir uygulama geliştirme ortamı kullanılarak YeBitir adlı bir mobil uygulama modeli tasarlanmıştır. Bu uygulama, yiyecek-içecek işletmelerinde kalan yemekleri uygun fiyata satın almak isteyen tüketiciler ile işletmeleri bir araya getirmeyi amaçlamaktadır. Uygulamanın kullanımı, görselleri ve çalışma şekli detaylı olarak anlatılmıştır. Uygulamanın işletmeler tarafından ürün ekleme, fiyat belirleme, sipariş takibi gibi işlevleri; tüketiciler tarafından ise ürün arama, sepete ekleme, sipariş verme gibi işlevleri bulunmaktadır. Sonuç olarak, çalışmamızda önerilen mobil uygulamanın gıda israfını azaltmada etkili bir araç olabileceği ve işletmelere maliyet tasarrufu, gelir artışı ve müşteri memnuniyeti gibi faydalar sağlayabileceği düşünülmektedir. Tüketicilere ise uygun fiyatlı yemek alma, çeşitli seçenekler sunma ve sosyal sorumluluk bilinci oluşturma gibi avantajlar sunmaktadır. Bu uygulama, yiyecek-içecek işletmeleri ile tüketiciler arasında hem ekonomik hem de çevresel açıdan olumlu bir ilişki kurmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In today's world, food waste has become a serious global issue with both environmental and economic implications. Food and beverage establishments contribute significantly to the unnecessary waste of edible food. Restaurants, hotels, cafes, and supermarkets are among the businesses where edible food is wasted due to factors such as mismanaged inventory, discarding products nearing expiration dates, and leftovers on plates. This not only increases costs for businesses but also leads to the unnecessary consumption of natural resources. This thesis focuses on proposing a mobile application as an approach to reduce food waste in food and beverage establishments. Consistent with the objective of the thesis, a mobile application model called“YeBitir”was designed using the FlutterFlow development platform. This application aims to connect consumers who want to purchase leftover meals from food and beverage establishments at discounted prices with these businesses. The application's features, visuals, and functionality are described in detail. Businesses can add products, set prices, and track orders, while consumers can search for products, add items to their cart, and place orders. In conclusion, it is believed that the proposed mobile application can be an effective tool in reducing food waste, providing benefits such as cost savings, increased revenue, and customer satisfaction for businesses. For consumers, it offers advantages such as accessing affordable meals, having a variety of options, and fostering a sense of social responsibility. This application aims to establish a positive relationship between food and beverage establishments and consumers, benefiting both the economy and the environment.