Bursa siyah incir çeşidinde fidan randımanının arttırılması üzerine araştırmalar
Investigations on increasing of nursery stocks productivity in 'Bursa Siyahı' fig cultivar
- Tez No: 83593
- Danışmanlar: PROF. DR. F. EKMEL TEKİNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
-46- OZET BURSA SİYAHI İNCİR ÇEŞİDİNDE FİDAN RANDIMANIN ARTTIRILMASI ÜZERİNE ARAŞTIRMALAR Bursa Siyahı incir çeşidinde fidan randımanını arttırmaya yönelik olan bu çalışma, 1997-1999 yıllan arasında, Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi, Araştırma ve Uygulama arazisinde yürütülmüştür. Dünyada taze meyveye olan istek, muhafaza ve ulaştırma olanaklarının geliştirilmesi ile birlikte hızla artmaktadır. İncir üretiminde tarihsel bir önemi olan ülkemizin taze incir dış satımının gelişmesi, öncelikle Bursa Siyahı gibi kaliteli sofralık çeşitlerimizin tüm gerekli özelliklerinin hızla belirlenerek üretimlerinin arttırılması ve pazarlama ile ilgili sorunlarının çözümüne bağlıdır. Araştırmada, 4 farklı dönemde; 15 Ağustos, 30 Ağustos, 15 Eylül, 30 Eylül tarihlerinde sulamayı kesme uygulamaları, 500 ppm'lik Ethrel, %5'lik Finish ve %1'lik Bordo bulamacı uygulamaları olmak üzere 3 farklı kimyasal uygulaması ile fidanlarda gelişmeyi yavaşlatmak, sonbaharda fidanları odun olgunluğuna ulaştırmak ve fidanlarda şeker-nişasta birikimini arttırmak yoluyla, fidan yetiştiriciliğinde kritik dönem olarak kabul edilen erken sonbaharda fidanların olası soğuk zararından etkilenmelerini önlemek amaçlanmıştır. Çalışmada, kök sayısı, en uzun kök uzunluğu, yaş ve kuru kök ağırlıkları, yaş ve kuru gövde ağırlıkları, 10'ar günlük aralıklarla fidanlarda sürgün eni ve sürgün boyu değişimi gibi bitki gelişimi ile ilgili kriterler saptanmış ve kök ve gövde örneklerinde nişasta ve şeker içerikleri belirlenmiştir.-47- Ele alınan özellikler incelendiğinde aşağıdaki sonuçlara varılmıştır; 1. Yapılan uygulamalar arasında kök sayısı dışındaki diğer bitki gelişim kriterleri açısından önemli bir farklılık bulunamamıştır. Kök sayısı üzerine en olumlu sonuç 30 Ağustos tarihinde yapılan %1'lik Bordo Bulamacı uygulamasından elde edilmiştir 2. Köklerde nişasta birikimi üzerine en etkili uygulamanın 30 Eylül tarihine kadar düzenli olarak sulama ve bu tarihten itibaren sulamaya son verme uygulamasının olduğu tespit edilmiştir. 3. Köklerde en yüksek şeker birikimi 15 Eylül'de sulaması kesilen fidanlarda saptanmıştır. 4. 15 Ağustos'ta sulamayı kesme uygulaması gövdede nişasta birikimi üzerine en etkili uygulama olarak belirlenmiştir. 5. Kimyasal uygulamalarından 500 ppm'lik Ethrel uygulamasının gövdede en fazla şeker birikimini sağladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
-48- SUMMARY INVESTIGATIONS ON INCREASING OF NURSERY STOCK PRODUCTIVITY IN 'BURSA SİYAHI' FIG CULTTVAR This study was conducted with 'Bursa Siyahı' fig cultivar in order to increase the productivity of nursery stocks at the Research and Application Center, College of Agriculture, Adnan Menderes University between 1997 and 1999. Fresh fruit consumption has been increasing with the advancement of storage and transportation facilities in the world. Fresh market fig export is depended on describing of all characteristics, incresing of production, and solving marketing problems of 'Bursa Siyahı' fig cultivar in Turkey where fig production has played an important role. In this research, the aim was to reduce probable cold injury in early autumn by stopping irrigation on 4 different dates; Aug 15, Aug 30, Sep 15, and Sep 30; and 3 different chemical applications; 500 ppm Ethrel, 5 % Finish, and 1 % Bordeaux mixture. By applying these, the purpose of hardening of nursery stocks in early autumn and that of increasing of sugar-starch accumulation attempted to be achieved. In this study, plant growth criteria, such as number of roots, length of the longest root, fresh and dry root and trunck weight, the change of diameter and length of new flush (in 10-day intervals), and the content of sugar and starch were investigated-49- The results were as follows according to the above criteria: 1. The treatments were not found significant except the number of roots. The most effective result was obtained from I % Bordeaux mixture on Aug 15. 2. The most effective application on stach accumaultion m the roots was found by stopping irrigation on Sep 30. 3. The highest sugar accumaulation in the root was obtained by stopping irrigation on Sep 15. 4. The most effective application for sugar content in the trunck by stopping irrigation on Aug 15. 5. The 500 ppm Ethrel application provided the highest sugar accumaulation in the trunck.