Afyon kadastrosunun güncelleştirilmesi
Update of Afyon regions cadastral
- Tez No: 83594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NADİR NADİ ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ AFYON KADASTROSUNUN GÜNCELLEŞTİRİLMESİ Neriman Gül ALBAY Jeodezi Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Haziran 1999 Danışman : Doç. Dr. Nadir Nadi ÜNAL İnsanoğlunun göçebelikten kurtulup toprağa yerleşik olarak yaşamaya başladığı günden itibaren başlıca amacı, faydalandığı taşınmaz mallar üzerinde mülkiyet hakkına sahip olmak ve bunu korumak olmuştur. İlk zamanlarda kaba kuvvetle korunan taşınmaz mal mülkiyeti, medeni toplumlarda din kuralları veya hukuk kurallarıyla korunmaya başlanmış ve böylece“ taşınmaz mal mülkiyeti ”kavramı ortaya çıkmıştır. Mülkiyete konu olan“mülklerin sahipliliğinin devamlılığını sağlamak içinde ”kadastro" işlemleri başlatılmıştır. Zamanla da, taşınmaz malların mülkiyet durumlarının belirlenmesinin yanı sıra vergilendirme ve mühendislik işlerinde de kadastro temel bir hizmet niteliği kazanmıştır. Türkiye'de kadastro çalışmaları 1934 yıllarına dayanmasına rağmen, planlı şekilde çalışmalar 1950 li yıllarda başlamıştır. Bundan sonra çeşitli tarihlerde düzenlenen kanun ve yapılan kalkınma planlan ile kadastro faaliyetleri güncel hale getirilmiştir. Afyon bölgesinin, kadastro çalışmaları son yıllarda artış göstererek büyük bir bölgede tamamlanmıştır. Gerek arazinin yapısı gerekse eleman eksikliği çalışmalarda aksamalara sebep olmuştur. Afyon şehir merkezinin dağınık yerleşimi ve bölgenin kayalık oluşu dağılımı düzensiz hale getirmiştir. Bu durum kadastro çalışmalarını zor hale getirmiş ve işlerin uzun sürmesine sebep olmuştur. Köylerde yapılan çalışmaların büyük bir kısmı bitirilmiştir. Bu durum dikkate alınarak kalkınma planlan incelenip çalışmaların daha verimli hale getirilmesi için yapılabilecek çalışmalar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
uı ABSTRACT UPDATE OF AFYON REGION'S CADASTRAL Neriman Gül ALBAY Geodesy Programme Afyon Kocatepe University Institute of National Science Jun 1999 Doç.Dr. Nadir Nadi ÜNAL Human being want to own justice ownership on immovable property wich they benefit from since human being be rescued immigrant and begun to life as settlement. Formerly, immowable property ownership was keep by rough strenght, but it was keep by religion and law rules in civilized society. After that immovable property ownership is concept is appeared. As real estate owner is ensured continuty, cadastral survey was begun. Than real estate stuation of immowable property was designated. And cadastral is gained basic service attribute. Although Cadastral survey goes back to 1934 in Turkey, it begun planned study in 1950's years. After than, Cadastral activity was became current with progress plans and be arranged laws in warnous date. Afyon region's Cadastral survey study ended on alarge in the end of the year. Both lack of personal and structure of land caused disruption at this study. Untidy settlement of Afyon' s city center and become rockly of the region untidy up distruption. This stuation made cadastral survey diffucult and caused getting longer. Made in village study was ended on a large scale. As these study is investigated and can be made productive, study can be made must be evaluate.