Geri gönderme merkezlerinde insan hakları hukukuna ilişkin temel sorunlar
Main issues regarding human rights law in removal centers
  1. Tez No: 835943
  2. Yazar: KUBİLAY REŞBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada sığınmacı, mülteci veya göç nedeni ne olursa olsun bir bütün olarak yabancıların idari gözetimi uluslararası hukuk ve 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında ele alınmıştır. Devletler açısından“kriz”olarak adlandırılan göçmen meselesi sadece sınırların kontrolü ve yasa dışı giriş yapanların geri gönderilmesi ile sınırlı değildir. Devletler giderek daha fazla bir şekilde idari gözetim tedbirine başvurmaktadır. İdari gözetim altına alınma ve yabancıların geri gönderme merkezlerinde tutulması süreci devlet bakımından bir dizi yükümlülüğü beraberinde getirir. Zira idari gözetim, başlı başına tutukluluk tedbiri ile aynı etkiye sahiptir. İdari gözetimde devletin insan haklarına dayalı yükümlülüğü, işkence yasağı, yaşam hakkı ve kişi özgürlüğü hakkının yanında mülteci hukuku bağlamında geri göndermeme ve cezalandırılmama ilkesi ile birlikte ele alınmıştır. Çalışmamız ülke içindeki göçmen tutukluluk rejimini değerlendirirken uluslararası insan hakları hukukuna dayalı bir çerçeve çizmektedir. Bu bağlamda geri gönderme merkezlerinin fiziki koşulları, tutulma şartları ve başvuru yolları, kararın alınması ve usule ilişkin güvenceler güncel Anayasa Mahkemesi ve AİHM içtihatları ile birlikte incelenmiştir. Çoğu zaman yargı kararlarına da konu olan sistemdeki aksaklıklar ve sorunlu noktalar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the administrative detention of foreigners as a whole, regardless of the reason for asylum seeker, refugee or migration, is handled within the scope of international law andLaw on foreigners and international protection No. 6458. The immigration issue, which is called a“crisis”for states, is not limited to border control and the return of illegal entry. States are increasingly resorting to administrative detention measures. The process of administrative detention and detention of foreigners in removal centers entails a series of obligations for the state. Administrative detention has the same effect as a detention measure on its own. In administrative detention, the obligation of the state based on human rights, the prohibition of torture, the right to life and the right to personal freedom are discussed together with the principle of non-refoulement and non-punishment in the context of refugee law. Our study draws a framework based on international human rights law while evaluating the immigration detention regime in the country. In this context, the physical conditions of removal centres, detention conditions and remedies, decision making and procedural guarantees have been examined together with the current Constitutional Court and ECtHR case-laws. Defects and problematic points in the system, which are often the subject of judicial decisions, have been identified.