Sıçanlarda pentilentetrazol ile oluşturulan epilepsi modelinde serotonin-7 reseptör agonisti as 19'un epilepsiye etkileri
Effects of serotonin-7 receptor agonist as 19 on epilepsy in a pentylenetetrazole induced epilepsy model in rats
- Tez No: 835951
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmanın amacı, pentilentetrazol (PTZ) ile epilepsi oluşturulmuş sıçanlarda 5-HT7 reseptör agonisti AS-19'un epilepsi üzerine etkilerini ve olası mekanizmalarını araştırmaktır. Çalışmada 70 adet 230-250 g ağırlığında erkek Wistar Albino sıçan kullanıldı. Epilepsi oluşturmak için sıçanlara PTZ (35 mg/kg, i.p.) enjekte edildi. Tutuşmuş hayvanlara elektrot takıldıktan sonra 5-HT7 reseptör agonisti AS 19, 5-HT7 antagonisti SB 269970, nNOS inhibitörü 7-NI, guanilaz siklaz aktivatörü YC-1 ve kombinasyon ilaç uygulamaları yapıldı. Daha sonra elektrokortikogram ve video kayıtları alındı. Sıçanların hipokampus dokusunda ELISA metoduyla NO, cGMP, nNOS ve TNF-α, IL-1β, IL-6 seviyeleri ölçüldü. Bulgulara göre AS 19, hipokampuste NO, cGMP ve nNOS seviyelerini artırarak prokonvülsan etki gösterdi. Diğer taraftan SB 269970 hipokampuste NO, cGMP ve nNOS düzeylerinin düşürdü ve epileptik nöbet parametrelerini iyileştirdi. Bunun yanı sıra 7-NI, AS 19'un prokonvülsan etkisini baskılarken SB 269970'in antikonvülsif etkisini artırdı. YC-1 ise, AS 19'un prokonvülsan etkisini güçlendirirken, SB 269970'in antikonvülsif etkisini düşürdü. Ayrıca AS 19 hipokampuste TNF-α, IL-6 ve IL-1β düzeylerini yükseltti. SB 269970 ise TNF-α ve IL-1β seviyelerini azalttı. Diğer yandan 7-NI ve AS 19 kombinasyon grubu AS 19'a göre TNF-α, IL-6 ve IL-1β seviyesini azalttı. SB-269970 ve YC-1 birlikte uygulandığında ise TNF-α seviyesi SB 269970 grubuna göre arttı. Sonuç olarak elde edilen bulgular AS 19'un prokonvülsan etkisini NO-cGMP yolağı üzerinden gerçekleştirdiğini ve nöbet sonrası proinflamatuar sitokin seviyesini artırdığını gösterdi.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of 5-HT7 receptor agonist AS 19 on epilepsy and its mechanisms in rats with pentylenetetrazole (PTZ) induced epilepsy.In the study, 70 male Wistar Albino rats (230-250 g) were used. PTZ (35 mg/kg, i.p.) was injected into the rats to induce epilepsy. After electrode placement, kindled animals were treated with 5-HT7 receptor agonist AS 19, 5-HT7 antagonist SB 269970, nNOS inhibitor 7-NI, guanylate cyclase activator YC-1, and combination drugs. Then electrocorticogram and video recordings were taken. NO, cGMP, nNOS and TNF-α, IL-1β, IL-6 levels were measured in the hippocampus tissue of rats by ELISA method. As a result, AS 19 exhibited a proconvulsant effect by increasing NO, cGMP, and nNOS levels in the hippocampus. Meanwhile, SB 269970 decreased NO, cGMP, and nNOS levels in the hippocampus and ameliorated epileptic seizure parameters. Besides, 7-NI inhibited the proconvulsant effect of AS19 and increased the anticonvulsive effect of SB 269970. YC-1 enhanced the proconvulsant effect of AS 19 and decreased the anticonvulsive effect of SB 269970. Furthermore, AS 19 elevated TNF-α, IL-6, and IL-1β levels in the hippocampus. SB 269970 reduced TNF-α and IL-1β levels. However, the combination group of 7-NI and AS 19 decreased TNF-α, IL-6, and IL-1β levels compared to AS 19. When SB 269970 and YC-1 were applied together, TNF-α levels increased in the SB 269970 group.In conclusion, the findings indicated that AS 19 exerted its proconvulsant effect via the NO-cGMP pathway and increased the level of proinflammatory cytokines after seizures.