Genetik algoritmanın bazı güç dağıtım problemlerine uygulanması
Applying genetic algorithms to some power systems
- Tez No: 83597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH FADIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
IX ÖZET Yapılan çalışmanın ilk bölümünde genetik algoritmaya ait özet bir bilgi verilmektedir. İkinci kısımda kayıplı hidrotermal koordinasyon probleminin formülasyonu ve bu problemin genetik 'algoritma kullanılarak nasıl çözüleceği gösterilmektedir. Bu problem aktif güç ve reaktif güç optimizasyonu olarak iki bölümde incelenmiştir. Her bölümde genetik algoritmanın probleme uygulanışı anlatılmıştır. Üçüncü kısımda pompayla doldurmak birim içeren kayıplı elektrik enerji sistemlerinde aktif güç optimizasyonuna ait formülasyon ve genetik agoritmanın bu probleme uygulanışı gösterilmiştir. Çalışmanın dördüncü kısmında ikinci ve üçüncü kısımda verilen bilgiler ışığında hazırlanan Delphi dilinde yazılmış simülasyon programı tanıtılmaktadır. Program yardımıyla çözülmüş örnek problemlere ait bilgiler ikinci ve üçüncü bölümlerde verilmiştir. Tezin son bölümünde yapılan çalışmada elde edilen sonuçlar ve bu konuda yapılabilecek araştırmalar açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the first section of this research, a short information about genetic algorithm is presented. Formulation of the lossy short term hydrothermal coordination problem is described in the second section. Hydrothermal coordination problem is divided into two parts as active power and reactive power optimization. Application of the genetic algorithm to those problems are given in detailed manner. Pumpecf-storage hydro unit scheduling problem in a lossy electric power system is described in the third section. Solution to pumped-storage scheduling problem by using genetic algorithm is also explained. In the fourth part, the simulation program which is written in Delphi and prepared what are given in section two and three is explained. Demonstration of the simulation program on example problems are given in section two and three. Some important results which are obtained from the example solutions are given in those sections. Conclusion and discussion section is the last section.