Telekom şirketleri için zaman serisi yöntemleri kullanarak akıllı cihaz satış tahmini
Smart device sales forecasting using time series methods for telecom companies
  1. Tez No: 835988
  2. Yazar: MUSTAFA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKALP TULUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Telekom sektörü, son yıllarda hızlı bir şekilde gelişerek, cihaz satışları açısından büyük bir pazar haline gelmiştir. Cep telefonu, tablet, akıllı saat gibi çeşitli cihazlar, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için sıklıkla tercih edilmektedir. Bu cihazların satışında, telekom şirketleri, tüketicilere yüksek kaliteli ürünler sunmakla birlikte, müşteri hizmetleri ve teknik destek gibi ek hizmetler de sunarak rekabet avantajı sağlamaktadır. Ayrıca, telekom şirketleri, çeşitli kampanyalar ve indirimlerle müşteri kazanmayı hedefleyerek, pazar paylarını artırmak istemektedirler. Cihaz satışları, telekom şirketleri için önemli bir gelir kaynağı olmakla birlikte, müşteri memnuniyeti ve sadakati açısından da büyük bir öneme sahiptir. Yeni teknolojilerin piyasaya sürülmesiyle birlikte, tüketicilerin beklentileri de değişmektedir. Telekom şirketleri, bu değişen taleplere yanıt vermek için, sürekli olarak ürün yelpazesini güncellemekte ve yenilemektedirler. Müşteriler, cihazların kalitesi, özellikleri, garanti koşulları ve fiyatları gibi faktörlere göre cihazlarını seçmektedirler. Dünya genelindeki mobil telefon satışlarında telekom şirketlerinin pazar payı yaklaşık %40 civarındadır. Türkiye'de de bu oran benzerlik göstermektedir. Bundan dolayı telekom şirketleri için bu pazardan maksimum pay alabilmek adına cihaz satışları ile ilgili atacakları adımlar önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The telecommunication industry has rapidly developed in recent years and has become a major market in terms of device sales. Various devices, such as mobile phones, tablets, and smartwatches, are frequently preferred by consumers to meet their needs. In the sales of these devices, telecommunication companies provide consumers with high-quality products, as well as additional services such as customer service and technical support, to gain a competitive advantage. Furthermore, telecommunication companies aim to increase their market share by offering various campaigns and discounts to attract customers. Device sales are an important source of revenue for telecommunication companies and are also of great importance in terms of customer satisfaction and loyalty. With the introduction of new technologies, consumer expectations are changing. Telecommunication companies constantly update and renew their product range to respond to these changing demands. Customers choose their devices based on factors such as quality, features, warranty conditions, and prices. Telecommunication companies have a market share of around 40% in global mobile phone sales. This rate is similar in Turkey as well. Therefore, the steps taken by telecommunication companies regarding device sales are crucial in order to maximize their share in this market.