Hatay ilinde yetiştirilen hicaz nar ve katırbaşı nar çeşitlerinden elde edilen nar ekşilerinin standartlarının belirlenmesi
Determination of the standards of pomegranate molasses obtained from hicaz pomegranate and katirbasi pomegranates growed in Hatay province
  1. Tez No: 835989
  2. Yazar: TUĞBA SELÇUK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA DİDİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Nar ekşisi üretiminde Hicaznar ve Katırbaşı nar çeşidine ait taze meyveler kullanılmıştır. Nar ekşilerinin üretimi açık atmosferde geleneksel yöntemlerle Hatay ilinde yapılmıştır. Üretimi yapılan nar ekşileri şeffaf cam kavanozlarda analizleri yapılıncaya kadar ışık almayan yerde muhafaza edilmiştir. Hatay ilinde yöre halkının sık tercih ettiği bu iki çeşit nardan elde edilen nar ekşisinin standartlarını belirlemek amacıyla pH değeri, suda çözünür kuru madde tayini, toplam kuru madde tayini, titre edilebilir asit miktarı, glukoz/fruktoz/sakkaroz tayini, hidroksimetilfurfural tayini ve duyusal analiz yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen sonuçlar doğrultusunda açık atmosferde geleneksel yöntemlerle üretilen nar ekşilerinin HMF miktarının Türk Standartları Enstitüsü TS4953'e göre limit değeri (50 mg/kg) aştığı için kullanımının tercih edilmemesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Fresh fruits of Hicaznar and Katırbaşı pomegranate varieties were used in the production of pomegranate molasses. The production of pomegranate molasses was made in the province of Hatay with traditional methods in an open atmosphere. Produced pomegranate molasses were stored in clear glass jars in a dark place after analysis. In order to determine the standards of pomegranate molasses obtained from these two types of pomegranate, which is frequently preferred by the local people in Hatay province, pH value, water-soluble dry matter determination, total dry matter determination, titratable acid content, glucose/fructose/sucrose determination, hydroxymethylfurfural determination and sensory analysis were carried out. In line with the results obtained from the study, it is recommended not to prefer the use of pomegranate molasses produced by traditional methods in open atmosphere, since the amount of HMF exceeds the limit value (50 mg/kg) according to the Turkish Standards Institute TS4953.