Okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile teknopedagojik eğitim yeterliklerinin incelenmesi
An investigation of preschool teachers' lifelong learning tendencies and technopedagogical education competencies
  1. Tez No: 835991
  2. Yazar: RABİA TURANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVRA ATIŞ AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile teknopedagojik eğitim yeterliklerini incelenmeyi amaçlamıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama yönteminde planlanmıştır. Araştırmanın örneklemi, amaçlı örnekleme çeşitlerinden kolay ulaşılabilir örneklemedir. 2022-2023 eğitim öğretim yılında farklı şehirlerde görev yapan 220 okul öncesi öğretmeni araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“Teknopedagojik Eğitim Yeterlik (TPACK-deep) Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Eğilimleri Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde iki gruplu değişkenlerde Welch'in t-testi ve Mann-Whitney U testi kullanılırken, iki ya da daha çok gruplu değişkenlerde Tek Yönlü ANOVA ve Kruskal-Wallis H testi tercih edilmiştir. Ayrıca, gruplar arası farkları belirlemek için post-hoc analizlerde LSD testi kullanılmıştır. Sonuç olarak, iki ölçek arasındaki ilişkiyi belirlemek için korelasyon analizi ve bu ilişkinin yordayıcılığını saptamak için regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile teknopedagojik eğitim yeterlikleri yüksek düzeyde bulunmuştur. Okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenine göre farklılaştığı tespit edilmiştir. Okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerini yaş ve mesleki kıdem değişkenine göre anlamlı biçimde farklılaşmamıştır. Okul öncesi öğretmenlerinin teknopedagojik eğitim yeterlikleri cinsiyet, yaş, mesleki kıdem ve eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı biçimde farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca okul öncesi öğretmenlerinin teknopedagojik eğitim yeterliği ile yaşam boyu öğrenme eğilimleri arasında orta düzeyde olumlu yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Regresyon analizi sonucunda ise, okul öncesi öğretmenlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin arttıkça teknopedagojik eğitim yeterlik düzeylerinin de anlamlı şekilde arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aimed to investigate the relationship between preschool teachers' lifelong learning tendencies and technopedagogical education competencies. The research was designed using the quantitative research method of correlational survey. The sample of the research was obtained through a simple random sampling method. The sample consisted of 220 preschool teachers working in different cities during the 2022-2023 academic year. In the study, data collection tools such as the“Personal Data Form,”“Technopedagogical Education Competencies (TPACK-deep) Scale,”and“Lifelong Learning Tendencies Scale”were used. In the analysis of the collected data, the Welch's t-test and Mann-Whitney U test were used for two-group variables, while One-Way ANOVA and Kruskal-Wallis H test were preferred for variables with two or more groups. Additionally, the LSD test was used in post-hoc analyses to determine the differences among groups. In conclusion, correlation analysis was conducted to determine the relationship between the two scales, and regression analyses were carried out to ascertain the predictive power of this relationship. The results of the research showed that preschool teachers exhibited a high level of lifelong learning tendencies and technopedagogical education competencies. It was found that preschool teachers' lifelong learning tendencies differed according to the variables of gender and educational level. However, lifelong learning tendencies of preschool teachers did not significantly differ according to age and professional seniority. On the other hand, it was determined that the technopedagogical education competencies of preschool teachers significantly differed according to gender, age, professional seniority, and educational level. Furthermore, a moderately positive and significant relationship was observed between preschool teachers' technopedagogical education competencies and lifelong learning tendencies. Regression analysis results indicated that as preschool teachers' lifelong learning tendencies increased, their levels of technopedagogical education competencies also significantly increased.