Tozaltı kaynağı çekilmiş kaynak dikişinin mikro yapı ve mekanik özelliklerinin ısıl işlemlere bağımlılığı
Dependence of microstructure and mechanical properties to the heat treatment on the submerged arc welding seam
- Tez No: 83599
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP SAİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Metalurji Mühendisliği, Education and Training, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ TOZALTI KAYNAĞI ÇEKİLMİŞ KAYNAK DİKİŞİNİN MİKRO YAPI VE MEKANİK ÖZELLİKLERİNİN ISIL İŞLEMLERE BAĞIMLILIĞI Bekir GÜNEY Metal Eğitimi Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Kasım, 1999 Danışman: Prof. Dr. Galip SAİD Günümüzde metal konstrüksiyonlar genelde çelik malzemelerden yapılmaktadır ve bu metal konstrüksiyonların imalatı temel olarak kaynak ile gerçekleştirilmektedir. İşte bu kaynakla birleştirilen parçaların en tehlikeli yerleri kaynak dikiş bölgeleridir. Kaynak sırasında iç ve dış faktörlerden dolayı dikiş ve metalin yapısı değişik iç yapılara dönüşür, plastikliği azalır, sertliği ve gevrek kırılma ihtimali artar. Bu çalışmada tozaltı kaynağı ile tek kaynak rejiminde kaynatılmış parçaların kaynaklı bölgesinden çekme ve eğme numuneleri yapılıp bunların mikro yapılarının ve mekanik özelliklerinin değişik ısıl işlemlere bağlılığı incelenmiştir. Ayrıca bu ısıl işlemlere tabi tutulmuş parçaların iç yapı ve mekanik özelliklerinin değişmesi ve bunların arasında ki olması muhtemel olan bağımlılıkları ortaya çıkarmak bu çalışmanın amacı olarak göz önünde tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
Ill MASTER'S THESIS ABSTRACT DEPENDENCE OF MICROSTRUCTURE AND MECHANICAL PROPERTIES TO THE HEAT TREATMENT ON THE SUBMERGED ARC WELDING SEAM Bekir GÜNEY Department of Metal Education Afyon Kocatepe University,Institute Of Science And Technology November, 1999 Adviser: Prof. Dr. Galip SAID Nowadays metal constructions have generally been made from steels by using welding processes. The most dangereous zone of this welded joint parts are welding seam zones. During welding, because of internal and external factors, welding seam and microstruGture of metals transform into different microstructure. Plasticity of heat affected zone decrase but its hardness and possibility of brittle fracture incrase. In this study, steel parts are jointed by submerged arc welding in single welding regime. Tensile and bending tests samples are prepared from affected zone of welded steels and microstructures and mechanical properties of these zones are examined in view of differend head treatments. In addition, aim of this study also includes the relation between microstructure and mechanical properties of these heat treated parts and find out the possible relations between these variables.