Coğrafi işaretli ürünlerin ziyaretçiler kapsamında değerlendirilmesi Eskişehir örneği
Evaluation of geographically labeled products within the scope of visitors keys of Eskisehir
- Tez No: 836002
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR SARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Türkiye, farklı iklim kuşaklarını içermesi ve çeşitli coğrafi özelliklere sahip olması nedeniyle büyük bir coğrafi ürün potansiyeline sahiptir. Bu zengin coğrafi çeşitlilik, sunulan ürünlerin korunmasını gerektiren bir ihtiyacı doğurmuş ve bu koruma ihtiyacı, coğrafi işaretlerin önemini artırmıştır. Coğrafi işaretler, ürünlerin özgünlüğünü vurgularken aynı zamanda bölgeye özgü sahiplik duygusu yaratır. Bu, ürün kalitesini belirginleştirir ve ürünleri diğerlerinden ayırarak kökenini tanıtır. Ayrıca, coğrafi işaretler, marka kavramı ile özdeşleşerek ürünlere değer katmaktadır.Coğrafi işaretli ürünlerin benzersizliği, kültürel özelliklerin yanı sıra yöresel kimliği vurguladığı için, küreselleşme sürecinde ulusal bir boyutta da önem kazanmıştır. Bu, bu ürünlerin tercih edilebilirliğini artırmıştır. Bu çalışma, coğrafi işaret kavramını ve coğrafi işaretli ürünleri ayrıntılı bir şekilde incelemekte ve Eskişehir ili özelinde ziyaretçilerin algılarını ölçmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın amacına yönelik olarak, ziyaretçilerin coğrafi işaretli ürünlere yönelik tanıtım, bilinirlik ve niyet algıları anket soruları aracılığıyla ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar SPSS 28.0 programı kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, coğrafi işaretli ürünlerin ziyaretçiler üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varılmış ve bu olumlu etki, coğrafi işaretli ürünlerin temel önemini net bir şekilde ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey has a great potential of geographical products due to the fact that it includes different climatic zones and has various geographical characteristics. This rich geographical diversity has created a need for protection of the products offered and this need for protection has increased the importance of geographical indications. Geographical indications emphasize the uniqueness of products while at the same time creating a sense of territorial ownership. This characterizes product quality and distinguishes products from others, promoting their origin. In addition, geographical indications add value to products by identifying them with the concept of brand. The uniqueness of geographically marked products has gained importance in a national dimension in the process of globalization, as it emphasizes local identity as well as cultural characteristics. This has increased the preferability of these products. This study examines the concept of GI and GI products in detail and aims to measure the perceptions of visitors in Eskişehir province. For the purpose of the study, visitors' perceptions of promotion, awareness and intention towards GI products were measured through survey questions and the results obtained were interpreted using SPSS 28.0 program. According to the results of the research, it is concluded that GI products have a positive impact on visitors and this positive impact clearly demonstrates the fundamental importance of GI products.