ABD'nin yapılandırıcı güvenlik eğitimleri stratejisi: Almanya, Japonya ve Irak örneklerinin karşılaştırmalı analizi
The US reconstructive military training strategy: A comperative analysis on Germany, Japan and Iraq
- Tez No: 836004
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAYLA, PROF. DR. MEHMET AKİF KİREÇCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 286
Özet
Güvenlik eğitimleri, askeri kuvvetlerin uygulama ve normlarını etkileyen kritik bir güç unsurudur. Barışı koruma, barış inşası, askeri kapasite geliştirme gibi çeşitli alt dalları olan bu alanda yapılandırıcı güvenlik eğitimleri işgal sonrasında gerçekleştirilmesiyle farklı bir konumda yer almaktadır. Bu çalışma, ABD'nin milli güvenliğini koruma, hegemonluğunu sürdürme ve uzun dönemli ekonomik çıkar elde etme politikaları kapsamında Batı Almanya, Japonya ve Irak'ta yeniden yapılandırdığı askeri kuvvetleri yapılandırıcı güvenlik eğitimleri aracılığıyla nasıl etkilediğini analiz etmeyi amaçlamaktadır. ABD, Batı Almanya'da Nazi milliyetçiliğinin tekrar ortaya çıkışı, Japonya'da Sovyetlerin yayılması ve Irak'ta ABD karşıtı terör örgütlerinin güçlenmesi olarak ortaya çıkan dönemsel tehditlere karşı insan sermayesine odaklanan yapılandırıcı güvenlik eğitimleri aracılığıyla yeniden oluşturulan silahlı kuvvetlerin normlarını ve uygulamalarını etkileyerek hegemonluğunu korumayı, milli güvenliğini sağlamayı ve bu ülkelerde uzun dönemde ekonomik çıkar elde etmeyi amaçlamıştır. Bu çerçevede çalışma, belirtilen üç ülkedeki yapılandırıcı güvenlik eğitimlerini hazırlık, eğitim, uygulama ve sürekliliğin sağlanması aşamalarıyla incelemektedir.
Özet (Çeviri)
The military training is a critical element that influences the practices and norms of military forces. Situated within the realm of diverse subfields such as peacekeeping, peacebuilding, and military capacity development, constructive military trainings occupy a distinctive position when conducted post-occupation. This study aims to analyze how the US has impacted re-structured armed forces in West Germany, Japan, and Iraq through constructive military trainings within the framework of safeguarding its national security, sustaining its hegemony, and securing its longterm economic interests. In response to periodic threats manifested by the resurgence of Nazi nationalism in West Germany, the expansion of Soviets in Japan, and the strengthening of anti-US terrorist organizations in Iraq, the US has pursued the objective of upholding its hegemony, ensuring national security, and achieving sustained economic gains through security trainings that focus on human capital development. Within this context, the study examines the constructive military trainings in the aforementioned three countries across stages of preparation, instruction, implementation, and sustainability. By adopting a comprehensive academic approach, this research sheds light on how these trainings have reshaped the norms and practices of reconstituted armed forces, thereby enabling the US to achieve its multifaceted strategic objectives