1H-benzo[d]imidazol-2(3H)-seleno-oksadiazol bileşiklerinin sentezi ve anti-kanser etkisinin araştırılması
Synthesis and investigation of the anti-cancer effect of 1H-benzo[d]imidazole-2(3H)-seleno-oxadiazole compounds
  1. Tez No: 836005
  2. Yazar: SURAY JUMAMYRADOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZUHAL GERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yeni anti-kanser ajanlarını keşfetmek amacıyla, selenyum ve benzimidazol halkasına sahip 1, 3, 4-oksadiazol türevleri tasarlanmış ve sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları IR, ¹H-NMR, ¹³C-NMR ve yüksek çözünürlüklü kütle spektrumu ile karakterize edilmiştir. DNA etkileşimleri UV-Vis titrasyonu ve floresans yöntemleriyle belirlenmiştir. Bu çalışmada, iki farklı kanser türünden ve bir normal fibroblast olmak üzere toplam üç hücre hattı kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan hücreler LN-229 (GBM), U-87 (GBM) kanser hücre hatları ve kontrol grubundaki fibroblastlar insan fetal akciğeri (MRC-5)'dir. Hücrelerin hepsi, L-glutamin ve sodyum piruvat ile yüksek glukozlu DMEM içerisinde kültürlenmiştir. UV-Vis titrasyonu ve floresans sonuçları moleküllerin DNA ile elektrostatik etkileşim yaptığını göstermiştir. Sentezlenen bileşiklerin hücre kültürü çalışması benzimidazol halkasının orto pozisyonunda elektron çeken grubun olması daha iyi IC50 değere sahip olduğunu ortaya koymuştur. Deneysel verilerin sonucu, selenyum ile 1, 3, 4-oksadiazolün ileri çalışmalar için alınabilecek verimli anti-kanser ajanları ve aktif bileşiklerin tasarımında öncü olarak kullanılabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to discover new anti-cancer agents, derivatives of 1, 3, 4-oxadiazole with selenium and benzimidazole rings were designed and synthesized. The chemical structures of the synthesized compounds are characterized by IR, ¹H-NMR, ¹¹C-NMR and high resolution mass spectrum. DNA interactions were determined by UV-Vis titration and fluorescence methods. In this study, a total of three cell lines from two different types of cancer and one normal fibroblast were used. The cells used in the study were LN-229 (GBM), U-87 (GBM) cancer cell lines, and fibroblasts in the control group were human fetal lungs (MRC-5). The cells are all cultured in L-glutamine and sodium pyruvate, as well as high-glucose DMEM. UV-vis titration and fluorescence results show that molecules interact electrostatically with DNA. A study of cell culture of synthesized compounds revealed that the benzimidazole ring had a better IC₅₀ value than the electron-attracting group at the ortho position. The results of experimental data show that selenium and 1, 3, 4-oxadiazole can be used as a precursor in the design of efficient anti-cancer agents and active compounds that can be taken for further studies.