Çoklu piyasa teması, rekabet ve performans: Türk mevduat bankaları üzerine bir uygulama
Multimarket contact, competition and performance: An application on Turkish deposit banks
  1. Tez No: 836015
  2. Yazar: BERNA DOĞAN BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Türk finans sisteminde bankalar çok büyük bir payı ellerinde bulundururken, üstlendikleri fonksiyonlara bağlı olarak da ekonomide son derece önemli işlevlere sahiptir. Bu sebeple bankacılık sektörü, etkileri bakımından piyasaya yön veren sektörlerden birisidir. Aynı zamanda bankacılık sektörü, çeşitli coğrafi pazarlarda birçok türdeş ürün ve hizmet sunan firmalar olarak düşünüldüğünde, çoklu piyasa temasını test etmek için çok verimli bir laboratuvar sunmaktadır. Çoklu piyasa teması, bankalar birden fazla pazarda aynı rakiplerle karşılaştığında ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada, rekabet dinamikleri olan çoklu piyasa temaslarının banka risk ve performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda, araştırmaya 2012-2021 yılları arasında Türk bankacılık sisteminde sürekli faaliyet halinde olan 17 mevduat bankası dahil edilmiştir. Bankalardaki çoklu piyasa temaslarının banka risk ve performansı üzerindeki etkileri Genelleştirilmiş Momentler Yöntemi (GMM) kullanılarak test edilmiştir. Sonuçlar, Türk bankacılık sektöründe son yıllarda yaşanan sürecin, bankalar arasındaki rekabeti artırdığını göstermektedir. Bu süreçte çoklu piyasa temasının bankaların aktif kalitesi üzerinde olumlu; karlılık, performans ve iflas riski üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks hold a very large share in the Turkish financial system and have extremely important functions in the economy depending on the functions they undertake. For this reason, the banking sector is one of the sectors that directs the market in terms of its effects. At the same time, the banking sector provides a very productive laboratory for testing multi-market contact, as companies offer many homogeneous products and services in various geographical markets. Multi-market contact occurs when banks face the same competitors in more than one market. This study aims to examine the effects of multimarket contacts, which are competitive dynamics, on bank risk and performance. In this context, 17 deposit banks that were continuously operating in the Turkish banking system between 2012 and 2021 were included in the research. The effects of multimarket contacts in banks on bank risk and performance were tested using the Generalized Moments Method (GMM). The results show that the process experienced in the Turkish banking sector in recent years has increased the competition between banks. In this process, it has been observed that multi-market contact has a positive effect on banks' asset quality and a negative effect on profitability, performance and risk.