Kinetik denklemler için bazı düz ve ters problemlerin çözümlerinin tekliğinin araştırılması
Investigation of uniqueness of solutions of some direct and inverse problems for kinetic equations
  1. Tez No: 836044
  2. Yazar: ELİF ÖZSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET GÖLGELEYEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tezde ilk olarak, genelleşmiş fonksiyon, genelleşmiş türev ve Sobolev uzayı kavramları tartışılmıştır. İkinci olarak, kinetik denklemler için bazı ters problemlere ve bu problemlerle bağlantılı olan integral geometri problemlerinin tıptaki uygulamalarına yer verilmiştir. Son olarak,saçılım terimi içeren durağan olmayan bir kinetik denklem için bazı düz ve ters problemler ele alınmıştır. Bu problemlerin aralarındaki ilişki incelenmiş ve çözümlerinin tekliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the concepts of generalized function, generalized derivative and Sobolev spaces are discussed. Secondly, the applications of inverse problems for kinetic equations and related integral geometry problems in medicine are given. Finally, some direct and inverse problems are discussed for a non-stationary kinetic equation with a scattering term. The relationship between these problems was examined and the uniqueness of their solutions was investigated.