Türkiye'de yaşayan Arap kökenli yetişkinlerin kaygı durumları, iyi oluş düzeyleri ve dinî başa çıkma tarzları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationship between anxiety, level of well being and religious coping states of Arab original adults living in Turkey
  1. Tez No: 836059
  2. Yazar: NURSEBİL NURZADE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çalışmanın amacı, Türkiye'de yaşayan Arap kökenli yetişkin bireylerin kaygı durumları, iyi oluş düzeyleri ve dinî başa çıkma tarzları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel ve ilişkisel tarama modeli ile yürütülmüştür. Örneklem grubu olarak kolayda örnekleme tekniği kullanılarak Türkiye'de yaşayan yetişkin Arap kökenli bireylere ulaşılmıştır. Bu araştırma 203 kişi üzerinde gerçekleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, '' Penn State Endişe Ölçeği'',“Dinî Başa Çıkma Ölçeği”ve“Perma Ölçeği”kullanılmıştır. Analizlerde öncelikle frekans ve yüzde dağılımı yapılmıştır. Sonrasında aritmetik ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Veri dağılımının normal olduğu görüldükten sonra değişkenler arasında farklılığı ortaya koyabilmek ikili ilişkilerde t testi, ikiden fazla ilişkilerde tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkinin düzeyini belirlemek için korelasyon ve değişkenlerin birbirlerini yordayıp yordamadıklarını belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; Arap kökenli bireylerin kaygı durumlarının eğitim seviyelerine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ancak gelir ve mesleklerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. İyi oluş düzeylerinin aylık gelir düzeylerine ve eğitim durumuna göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ancak mesleklerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği saptanmıştır. Negatif dini başa çıkma ve pozitif dini başa çıkmanın aylık gelire göre anlamlı bir farklılık göstermediği, negatif dini başa çıkmayla ilgili durumlarının eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık göstermediği fakat pozitif dini başa çıkma durumlarının eğitim durumlarına göre anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Pozitif dini başa çıkma durumlarının mesleklerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği fakat negatif dini başa çıkma durumlarının anlamlı bir farklılık gösterdiği saptanmıştır. Kaygı ile iyi oluş arasında negatif yönlü ve zayıf düzeyde, pozitif dini başa çıkma ile iyi oluş arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde, negatif dini başa çıkma ile iyi oluş alt boyutlarından olumsuz duygular arasında pozitif yönlü ve zayıf düzeyde anlamlı ilişkilerin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İyi oluşun kaygıyı azalttığı ve pozitif dini başa çıkmanın iyi oluşu artırdığı sonucundan hareketle göçmenlere bu konularda rehberlik desteği sağlanması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationships between anxiety states, well-being levels and religious coping styles of adults of Arab origin living in Turkey. This research was carried out with descriptive and relational survey model, which is one of the quantitative research methods. Adult Arab origin individuals living in Turkey were reached by using convenience sampling technique as the sample group. This research was carried out on 203 people. Personal information form created by the researcher,“Penn State Anxiety Scale”,“Religious Coping Scale”and“Perma Scale”were used to collect data. In the analyses, firstly, frequency and percentage distribution were made. Afterwards, arithmetic mean and standard deviation were used. After it was seen that the data distribution was normal, t-test was used in pairwise relations and one-way analysis of variance (ANOVA) was used in relations with more than two. Correlation analysis was used to determine the level of the relationship between the variables, and regression analysis was performed to determine whether the variables predicted each other. According to the findings; It was determined that the anxiety levels of individuals of Arab origin differed significantly according to their education levels but did not show a significant difference according to their income and occupation. It was determined that well-being levels differed significantly according to monthly income levels and educational status but did not show a significant difference according to their occupations. It was found that negative religious coping and positive religious coping did not differ significantly according to monthly income, negative religious coping did not differ significantly according to educational status, but positive religious coping status showed a significant difference according to educational status. It was determined that positive religious coping states did not show a significant difference according to their occupations, but negative religious coping states showed a significant difference. It was concluded that there were negative and weak relationships between anxiety and well-being, positive and moderate relationships between positive religious coping and well-being, and positive and weakly significant relationships between negative religious coping and negative emotions, one of the sub- dimensions of well-being. Based on the conclusion that well-being reduces anxiety and positive religious coping increases well-being, it can be suggested to provide guidance support to immigrants on these issues.