Ergenlerde akran ilişkileri ve öz duyarlılığın psikolojik sağlamlığı yordama düzeyi
The predictive level of psychological robustness of peer relations and self-sensitivity in adolescents
- Tez No: 836064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YÜKSEL ERDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada lisede öğrenim görmekte olan ergen bireylerin akran ilişkileri, öz duyarlılık ve psikolojik sağlamlık düzeylerini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim öğretim yılında Niğde ilinde bulunan iki devlet lisesinde öğrenim görmekte olan 430 öğrenciden oluşmaktadır. Veriler“Akran İlişkileri Ölçeği”, Öz duyarlık Ölçeği“, ”Psikolojik Sağlamlık Tutum ve Beceri Ölçeği" ve kişisel bilgi formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistik, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız değişkenin bağımlı değişken üzerindeki etkisini incelemek için regresyon analizi yapılmıştır. Uygulanan korelasyon analizi sonucunda değişkenler arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonucuna göre psikolojik sağlamlığın tüm boyutlarının sınıf değişkenlerine göre anlamlı fark gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca psikolojik sağlamlığın bağımsızlık ve girişimcilik alt boyutunun aile tipi, kardeş sayısı ve kardeş sırası değişkenlerine göre, psikolojik sağlamlığın ilişkiler ve değerler alt boyutunun aile gelir değişkenine göre anlamlı fark göstermektedir. Bununla birlikte psikolojik sağlamlığın cinsiyet, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu ve ebeveyn medeni durumu değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya konulmuştur. Akran ilişkileri, öz duyarlık ve psikolojik sağlamlık arasında anlamlı ve pozitif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca akran ilişkileri ve öz duyarlılık alt boyutlarıyla birlikte psikolojik sağlamlığı anlamlı şekilde yordamaktadır. Ulaşılan bulgular mevcut literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the peer relations, self-sensitivity and psychological resilience levels of adolescents studying at high school. The sample of the research consists of 430 students studying at two public high schools in Niğde in the 2021-2022 academic year. Data were collected using the“Friendship Qualities Scale”,“Self-Compassion Scale”,“The Resiliency Attitudes and Skills Scale”and the personal information form. Regression analysis, descriptive statistics, t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) were performed to examine the effect of the independent variable on the dependent variable in the analysis of the data. As a result of the applied correlation analysis, significant relationships were found between the variables. According to the results of the research, it was concluded that all dimensions of psychological resilience showed a significant difference according to the class variables. In addition, the independence and entrepreneurship sub-dimension of psychological soundness shows a significant difference according to the variables of family type, number of siblings and order of siblings, and the relationships and values sub-dimension of psychological soundness shows a significant difference according to the family income variable. İn addition, it was revealed that psychological robustness did not differ significantly according to the variables of gender, maternal educational status, paternal educational status and parental marital status. A significant and positive relationship was found between peer relations, self-sensitivity and psychological decisiveness. In addition, along with the sub-dimensions of peer relations and self-sensitivity, it significantly predicts psychological robustness. The findings discussed in line with the existing literature.