Ortaokul öğrencilerinde akran zorbalığında öz düzenleme becerilerinin karar verme üzerindeki etkisi
The effect of self-regulation skills on decision making in peer bullying in secondary school students
  1. Tez No: 981954
  2. Yazar: SEREN SOLAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PETEK BİLİM ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kto Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Akran zorbalığı, kasıtlı ve tekrarlayan zarar verici davranışlarla tanımlanan ve hem zorba hem de mağdur öğrenciler için psikososyal sonuçlar doğuran bir olgudur. Eğitim ortamlarında ortaya çıkan akran zorbalığının önlenmesi, eğitimciler ve araştırmacılar açısından kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, ortaokul öğrencilerinde öz düzenleme ve karar verme becerileri ile akran zorbalığına maruz kalma arasındaki ilişkileri incelemeyi ve bu becerilerin akran zorbalığı üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamaktadır. Konya ili Ilgın ilçesinde öğrenim gören 7. ve 8. sınıf düzeyindeki 250 öğrenci çalışmaya dahil edilmiştir. Veri toplama sürecinde Kişisel Bilgi Formu, Çocuk ve Ergen Zorbalık Ölçeği-9Kısa Form, Algılanan Öz Düzenleme Ölçeği ve Ergenlerde Karar Verme Ölçeği kullanılmıştır. Analizler sonucunda, öz düzenleme becerisinin cinsiyete ve babanın eğitim düzeyine göre farklılık gösterdiği; karar verme becerisi ile babanın eğitim düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu ve akran zorbalığına maruz kalmanın anne-babanın birliktelik durumuna göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca öz düzenleme ile karar verme becerileri arasında pozitif yönde, zorbalığa maruz kalma düzeyi ile karar verme arasında ise negatif yönde ilişki saptanmıştır. Araştırma bulguları, öz düzenleme ve karar verme becerilerinin ortaokul öğrencilerinde akran zorbalığını etkileyebilecek önemli faktörler olabileceğini ve ergenlerle çalışan profesyonellerin uygulamalarına entegre edilebilecek boyutlar sunabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Peer bullying, characterized by intentional and repetitive harmful behaviors, is a phenomenon with significant psychosocial consequences for both bullies and victims. Its prevention within educational contexts remains a critical concern for educators and researchers. The present study investigates the associations between self-regulation and decision-making skills and students' exposure to bullying, and further explores the potential influence of these skills on adolescents' bullying experiences. The study was conducted with 250 seventh- and eighth-grade students enrolled in schools in Ilgın, Konya. Data were collected using a Personal Information Form, the Child and Adolescent Bullying Scale–Short Form, the Perceived Self-Regulation Scale, and the Adolescent Decision-Making Scale. Analyses revealed that self-regulation skills differed by gender and father's educational level; decision-making skills were significantly associated with father's educational level; and exposure to bullying varied according to parental marital status. Furthermore, a positive correlation was observed between selfregulation and decision-making skills, whereas exposure to bullying was negatively correlated with decision-making. The findings suggest that self-regulation and decision-making skills may represent important factors influencing peer bullying among middle school students and may offer dimensions that can be integrated into the practices of professionals working with adolescents.