Yeni sentezlenmiş metiltiyazol türevi bileşiğin lipopolisakkarit (LPS) ile indüklenmiş nöroinflamasyon üzerindeki etkinliğinin in vivo araştırılması
In vivo investigation of the efficacy of newly synthesized methylthiazole derivative compound on lipopolysaccharide (LPS)-induced neuroinflammation
  1. Tez No: 836085
  2. Yazar: EZGİ KAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÖZKAN ALATAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Tez çalışmasının amacı, in vitro olarak anti-inflamatuar aktivitesi kanıtlanmış olan metiltiyazol türevi bileşiğin (MET) sıçanlarda LPS ile indüklenen nöroinflamasyon üzerinde araştırılmasını gerçekleştirmektir. Yöntem: 40 erkek Sprague Dawley sıçan her grupta sekiz adet olmak üzere kontrol, LPS, MET, MET + LPS ve İNDO + LPS olmak üzere beş gruba ayrıldı. Kontrol grubuna sakrifiye edilmeden 24 saat önce serum fizyolojik enjekte edildi, LPS grubuna ise 1 mg/kg dozunda i.p. LPS uygulandı. MET grubuna altı gün boyunca 10 mg/kg MET oral olarak verildi ve yedinci günde i.p. serum fizyolojik uygulamasından 24 saat sonra sakrifiye edildi. Tedavi gruplarında MET ve indometazin (İNDO) sırasıyla altı gün boyunca oral yoldan verildi ve hayvanlar yedinci günde 1 mg/kg dozunda LPS i.p. uygulanarak 24 saat sonra sakrifiye edildi. Sıçanlardan alınan beyin dokularında COX 1-2, NF-κB, BDNF, iNOS, TNF-α, IL-6 ve IL-10 mRNA ekspresyonları qRT-PCR ile COX enzimleri ayrıca Western Blot yöntemiyle, PGE2 düzeyleri ise ELISA yöntemiyle ölçüldü. Beyin dokuları aynı zamanda histolojik ve immunohistokimyasal olarak değerlendirildi. Tüm veriler SPSS ve GraphPad 7 Prism istatistiksel analiz programları ile değerlendirildi. Bulgular: Biyokimyasal, moleküler ve histopatolojik analizler sonucunda, LPS'nin sıçan beyinlerinde ciddi düzeyde nöroinflamasyon meydana getirdiği görüldü. MET bileşiğinin farklı yolaklar üzerinden nöroinflamasyonu baskılayıcı yönde etki ettiği gözlendi. Özellikle TNF-α, IL-6 ve IL-10 sonuçları İNDO ile karşılaştırıldığında anti-inflamatuar etkinliğinin yüksek olduğu tespit edildi. Sonuç: Çalışmamızda, metiltiyazol türevi bileşiğin nöroinflamasyon üzerinde, hem COX enzim inhibisyonu hem de pro-inflamatuar sitokinleri baskılayarak antiinflamatuar etkinlik gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of the thesis study was to carry out the investigation of methylthiazole derivative compound (MET), which has proven anti-inflammatory activity in vitro, on LPS-induced neuroinflammation in rats. Methods: 40 male Sprague Dawley rats were divided into five groups as control, LPS, MET, MET + LPS and INDO + LPS, with eight rats in each group. The control group was injected with saline 24 hours before sacrifice and the LPS group was injected with LPS at a dose of 1 mg/kg i.p. LPS was administered. MET group was given 10 mg/kg MET orally for six days and sacrificed 24 hours after i.p. saline administration on the seventh day. In the treatment groups, MET and indomethacin (INDO) were administered orally for six days, respectively, and animals were sacrificed 24 hours after LPS i.p. administration at a dose of 1 mg/kg on the seventh day. In brain tissues obtained from rats, COX 1-2, NF-κB, BDNF, iNOS, TNF-α, IL6 and IL-10 mRNA expressions were measured by qRT-PCR, COX enzymes were analysed by Western blotting and PGE2 levels were measured by ELISA. Brain tissues were also evaluated histologically and immunohistochemically. All data were evaluated with SPSS and GraphPad 7 Prism statistical analysis programmes. Results: Biochemical, molecular and histopathological analyses revealed that LPS induced severe neuroinflammation in rat brains. MET compound was observed to suppress neuroinflammation through different pathways. It was found to have high anti-inflammatory activity compared to INDO. Conclusion: In our study, methylthiazole derivative compound showed antiinflammatory activity on neuroinflammation by suppressing pro-inflammatory cytokines and COX enzyme inhibition.