Gençlik liderlerinin yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the work satisfactions with the lifelong learning trends of youth leaders
  1. Tez No: 836084
  2. Yazar: MURAT BALIKÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SULTAN YAVUZ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı; gençlik liderlerinin iş doyumu ve yaşam boyu öğrenme eğilimlerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi ve yaşam boyu öğrenme eğilimleri ile iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştımanın çalışma grubunu Gençlik ve Spor Bakanlığı merkez teşkilatı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünde işgören gençlik liderleri ile 81 ilde ve bunlara bağlı ilçelerdeki Bakanlık taşra teşkilatlarında bulunan gençlik merkezlerinde işgören gençlik liderlerinden 301 gönüllü katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Baycan (1985) tarafından geliştirilen Minnesota İş Doyum Ölçeği, Erdoğan ve Arsal (2016) tarafından geliştirilen Yaşam Boyu Öğrenme Eğilim Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri olarak sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma uygulanmıştır. 301 veri ele alınmıştır ancak, uç değerler alındıktan sonra 295 katılımcı ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre iş doyumu alt boyut ortalamaları ve toplam puanı cinsiyet, medeni durum, görev yeri ve mezuniyet durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermeyip yaş, öğrenim durumu ve hizmet yılı değişkenlerine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Yaşam boyu öğrenme alt boyut ortalamaları ve toplam puanı cinsiyet, yaş, medeni durum, öğrenim durumu, görev yeri ve mezuniyet durumu değişkenlerine göre anlamlı farklılık göstermeyip hizmet yılı değişkenine göre anlamlı farklılık tespit edilmiştir. İş doyumu toplam puanı ile yaşam boyu öğrenme toplam puanı arasında düşük düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, içsel doyum arttıkça gelişime açıklık ve öğrenmeye istekliliğin artacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is the examination of the job satisfaction and lifelong learning trends of youth leaders in terms of some changes and to examine the relationship between lifelong learning trends and job satisfaction. The working group of the research constitutes 301 volunteer participants from the youth leaders working group in the General Directorate of Youth Services of the Ministry of Youth and Sports, and from the youth leaders working in the youth centers of the Ministry in 81 provinces and related to them. In the research, Personal Information Form, Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Baycan (1985) and Lifelong Learning Education Tendancy Scale developed by Erdogan and Arslan (2015) were used as data collection tools. SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data. Number, percentage, mean and standard deviation were applied as determining statistical methods in the evaluation of the data. 301 data were discussed, but after the extreme values were obtained, the data were analyzed with 295 participants. According to the research findings, job satisfaction sub-bout averages and total score did not show significant differences according to gender, marital status, place of duty and graduation status differences, and significant differences were determined according to age, education status and service year changes. Lifelong learning sub-dimensional averages and total score did not show significant differences according to gender, age, marital status, education status, place of duty and graduation status changes, and significant difference was determined according to the service year variable. A positive and meaningful relationship at the low level has been determined between the total score of work satisfaction and the total score of life-length learning. In line with these results, it can be said that as internal satisfaction increases, openness to development and willingness to learn will increase.