Persönliche identität im verhältnis zur gesellschaft und zum anderen geschlecht in Martin Walsers erzählungen Ein Fliehendes Pferd Und Mein Jenseits
Martin Walser'in Ein Fliehendes Pferd ve Mein Jenseits adlı anlatılarındaki toplum ve karşı cins ile ilişkiler içerisindeki kişisel kimlik
  1. Tez No: 836086
  2. Yazar: FİLİZ PARS UÇAĞI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM FIRTINA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Alman yazar Martin Walser'in farklı dönemlere ait Ein fliehendes Pferd (1978) ve Mein Jenseits (2010) adlı iki anlatısının karşılaştırmalı incelemesini konu edinen bu çalışmada, her iki anlatısında da ele aldığı kimlik korunması, kimlik kaybı, yaşlanma ve orta yaş bunalımını işleyiş şeklini belirlemek için nitel (literatür taraması) ve taramaya bağlı betimsel araştırma yöntemlerine başvurulmuştur. Çalışmada karşılaştırmaya dayalı olarak, metin analizi (Textanalyse) ve metin yorumu (Textinterpretation) yöntemi de kullanılmıştır. Çalışmada öncelikle Martin Walser'in Alman edebiyatındaki öneminin üzerinde durulduktan sonra, Ein fliehendes Pferd adlı ilk anlatısı ile hem biçem açısından hem de işlediği problematiği açısından benzerlikler gösteren Mein Jenseits adlı anlatısı ele alınmıştır. Çalışmanın üçüncü aşamasında her iki eser kişisel kimlik arayışı ve bunun korunması konusu açısından incelenmiştir. İki eserin analizine dayanarak konular arasında benzerlikler ve farklılıklar bulunup karşılaştırma sonuçları çıkarılmıştır. Özetle iki eserin karşılaştırmasının içerik ve üslup açısından uyum gösterdiği söylenebilir. İki anlatı arasında önemli benzerlikler ve farklılıklar vardır. Martin Walser, felsefi bir arka plan oluşturmuştur ve her iki eserinde de Danimarkalı filozof Kierkegaard'a atıfta bulunmuştur. Her iki kahraman da Ein fliehendes Pferd'daki Helmut Halm ve Mein Jenseits'daki Augustin Feinlein da toplum baskısı altında yaşadıkları çaresizlikten mustariptir ve kendilerini savunma ihtiyacı duyarlar. Bu iki eserdeki kahramanların arasındaki paralellikler gibi aralarındaki yaş farkı veya bulundukları farklı yaşam evreleri gibi farklılıklar da mevcuttur. Bu açıdan yapılan çalışma, sunulan argümanlar ışığında, başlangıçta tespit edilen araştırmalardaki boşlukları doldurmaya katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is a comparative analysis of German writer Martin Walser's two narratives from different periods, Ein fliehendes Pferd (1978) and Mein Jenseits (2010), qualitative (literature review) and descriptive research methods are used to determine the way he handles identity preservation, identity loss, aging and mid-life crisis in both narratives. Text analysis and text interpretation methods are also used in the study based on comparison. In the study, after emphasising the importance of Martin Walser in German literature, his first narrative, Ein fliehendes Pferd, and his narrative Mein Jenseits, which shows similarities both in terms of style and the problematics it deals with, are discussed. In the third stage of the study, both works are analysed in terms of the search for personal identity and its preservation. Based on the analysis of the two works, similarities and differences between the subjects are found and comparative conclusions are drawn. In summary, it can be said that the comparison of the two works shows harmony in terms of content and style. There are important similarities and differences between the two narratives. Martin Walser created a philosophical background and referred to the Danish philosopher Kierkegaard in both works. Both protagonists, Helmut Halm in Ein fliehendes Pferd and Augustin Feinlein in Mein Jenseits, suffer from helplessness under social pressure and feel the need to defend themselves. As well as the parallels between the protagonists in these two works, there are also differences such as the age difference between them or the different life stages they are in. In the light of the arguments presented, this study has contributed to fill the gaps in the researches identified at the beginning.