Sosyal bilgiler öğretmenlerinin yeni nesil eğitim teknolojilerini kullanımlarının incelenmesi
An investigation of social studies teachers' usage of new generation educational technologies
  1. Tez No: 836088
  2. Yazar: FATMA KASTALMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Yaşadığımız çağın getirdiği yenilikler eğitim teknolojilerine de etki ederek yeni nesil eğitim teknolojilerinin kullanımını gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada, sosyal bilgiler öğretmenlerinin yeni nesil eğitim teknolojilerini kullanımları incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden olan betimsel tarama modelinden faydalanılmıştır. Ön ve asıl uygulama olmak üzere toplamda 697 sosyal bilgiler öğretmeninden“Sosyal Bilgiler Öğretmenlerine Yönelik Teknoloji Okuryazarlık Ölçeği”ve“Yeni Nesil Eğitim Teknolojilerini Kullanım Anketi”ile veriler toplanmış olup verilerin analizi SPSS 22.0 ve LISREL 8.8 paket programları ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonucunda sosyal bilgiler öğretmenlerinin yeni nesil eğitim teknolojilerini kullanımlarının yeterli düzeyde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The innovations brought by the age we live in also affect educational technologies, necessitating the use of new generation educational technologies. In this study, social studies teachers' use of new generation educational technologies was examined. The descriptive survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. Datas were collected from a total of 697 social studies teachers, including preliminary and main implementation, with the“Technology Literacy Scale For Social Studies Teachers”and“New Generation Educational Technologies Use Questionnaire”, and the analysis of the datas was carried out with SPSS 22.0 and LISREL 8.8 package programs. As a result of the study, it was seen that social studies teachers' use of new generation educational technologies is at a sufficient level.