Güzel sanatlar lisesi çoksesli koro dersi öğretim programlarının değerlendirilmesi ve program önerisi
The evaluation of the fine arts high school 1 polyvocious choruse teaching programs and program recommendation
- Tez No: 836098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR ÖZAL GÖNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu çalışmada, güzel sanatlar lisesi çoksesli koro dersi öğretim programlarının“program öğelerine dayalı değerlendirme”modeli kapsamında değerlendirilmesine yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmek, ders öğretmenlerinin hazırlanan değerlendirme ölçeği ile çoksesli koro dersi öğretim programlarını değerlendirmek ve ardından değerlendirme sonucunda tespit edilen problem durumlarına yönelik bir öğretim programı önerisi sunmak amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanıldığı karma yöntemden (mixed method) faydalanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda çoksesli koro dersi öğretim programının değerlendirilmesine yönelik görüşlerin alınması için yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanarak durum tespit çalışması yapılmıştır. Çalışmanın nicel boyutunda ise; çoksesli koro dersinin işlenişine ilişkin soruların yer aldığı anket ile güzel sanatlar lisesi 10. ve 11. sınıf çoksesli koro dersi öğretim programlarının öğretmen görüşleriyle değerlendirilmesi için geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirilmiş ve bu ölçme araçları ile öğretmenlerden veriler toplanmıştır. Çalışmanın nitel boyutuna ilişkin çalışma grubunu 10 öğretmen oluşturmaktadır. Nicel boyutunun çalışma grubunu ise pilot uygulama için 30, asıl uygulama için Türkiye'de bulunan güzel sanatlar liselerinde görevli 120 çoksesli koro dersi öğretmenleri oluşturmaktadır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) ve AMOS 21.0 paket programında uygun istatistiksel yöntemler kullanılmıştır.Ölçeğin güvenirliğinin belirlenmesinde Cronbach's Alpha güvenirlik endeksi dikkate alınmıştır. Hazırlanan çoksesli koro dersi öğretim programı değerlendirme ölçeğinin geçerlik aşamasında ise öncelikle açıklayıcı faktör analizi (AFA), doğrulayıcı faktör analizi (DFA) yapılmıştır. Faktör analizine uygunluğunun test edilmesi için, Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) örneklem geçerliliği testi ve Bartlett küresellik testi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre uzmanlara sunulan ölçek maddelerinin kapsam geçerliliği istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Ölçek maddelerinin geçerlik ve güvenirliğine ait analizlerde ise maddelerin geçerlik ve güvenirliklerinin yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Geçerliği ve güvenirliği tespit edilen ölçek, Türkiye'de bulunan çoksesli koro ders öğretmenlerine uygulanmış, öğretim programının değerlendirme boyutuna ait görüşlerinin olumlu yönde, kazanım, içerik ve öğrenme-öğretme süreci boyutlarında ise görüşlerin olumsuz yönde olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Tespit edilen sorunlar doğrultusunda, çoksesli koro dersi öğretim programı 4 yıla yayılıp, içeriği zenginleştirilerek ve uyarlama çalışması yapılarak bir program önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a valid and reliable measurement tool for the evaluation of Fine Arts High School polyphonic choir course curricula within the scope of the“evaluation based on program elements”model, to evaluate the polyphonic choir course curricula with the evaluation scale prepared by the course teachers, and then to present a curriculum proposal for the problem situations identified as a result of the evaluation. The mixed method, in which qualitative and quantitative research methods are used together, was used in the research. In order to obtain opinions on the evaluation of the polyphonic choir course teaching program, a semi-structured interview form was prepared in the qualitative dimension of the research and a situation determination study was carried out. In the quantitative dimension of the study, a questionnaire containing questions about the teaching of the polyphonic choir course and a valid and reliable measurement tool for the evaluation of the 10th and 11th grade polyphonic choir course curricula of the Fine Arts High School with teachers' opinions were developed and data were collected from teachers with these measurement tools. The study group for the qualitative dimension of the study consisted of 10 teachers. The study group for the quantitative dimension of the study consisted of 30 teachers for the pilot application and 120 polyphonic choir course teachers working in fine arts high schools in Turkey for the actual application. Statistical methods suitable for IBM SPSS Statistics 22 (SPSS Inc., Chicago, IL) and AMOS 21.0 package programs were used for data analysis. Cronbach's Alpha reliability index was used to determine the reliability of the scale. First of all, exploratory factor analysis (EFA) and confirmatory factor analysis (CFA) were conducted in the validity phase of the prepared polyphonic choir course curriculum evaluation scale. Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) sampling validity test and Bartlett's test of sphericity were applied to test the suitability for factor analysis. According to the results obtained, the content validity of the scale items presented to the experts was found statistically significant. In the analysis of the validity and reliability of the scale items, it was determined that the validity and reliability of the items were at a high level. The scale, whose validity and reliability were determined, was applied to the polyphonic choir course teachers in Turkey. According to this scale, it was concluded that the opinions on the evaluation dimension of the curriculum were positive, while the opinions on the acquisition, content and learning-teaching process dimensions were negative. In line with the problems identified, a program proposal was presented by spreading the polyphonic choir course curriculum over 4 years, enriching its content and making adaptation studies.