İyiliği büyütmek eğitim programının okul öncesi dönemdeki çocukların sosyo-ahlaki yönelimleri öz düzenleme becerileri ve psikolojik iyi oluşları üzerindeki etkisi
The influence of the growing kindness education program on the socio-moral orientation self-regulation skills and psychological well-being of preschool children
- Tez No: 836097
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA TEZEL ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 360
Özet
Bu araştırma 60-72 aylık çocuklara yönelik olarak hazırlanan İyiliği Büyütmek Eğitim Programının (İYİ-BEP) çocukların sosyo-ahlaki yönelimleri, öz düzenleme becerileri ve psikolojik iyi oluşlarına etkisini incelenmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test – son test eşleştirilmiş kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi okul öncesi eğitim kurumlarına devam eden amaçsal örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen deney grubunda 17, kontrol grubunda 17 olmak üzere 60- 72 aylık toplam 34 çocuk oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak çocuklar ve ailelerine ilişkin kişisel bilgileri toplamak amacıyla“Demografik Bilgi Formu”, çocukların sosyo-ahlaki yönelimlerini ölçmek için bu çalışma kapsamında geçerlik güvenirlik çalışması yapılarak Türkçeye uyarlanan“Çocuk Sosyo-Ahlaki Yönelim Ölçeği”, çocukların öz düzenleme becerilerini tespit etmek için“Okul Öncesi Öz Düzenleme Ölçeği”ve çocukların psikolojik iyi oluşlarını belirlemek için“5/6 Yaş Çocuklar İçin Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sürecinde deney grubunda yer alan çocuklara haftada iki gün olmak üzere 12 hafta süresince İyiliği Büyütmek Eğitim Programı uygulanmıştır. Kontrol grubunun eğitim programına herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırma verilerinin analizinde Mann Whitney U Testi, Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ve Friedman Testinden yararlanılmıştır. Deney ve kontrol grubuna uygulama öncesi ön test ve uygulama sonrası son testler yapılmıştır. Programın etkisinin kalıcı olup olmadığını belirlemek için deney grubundaki çocuklara eğitim programının uygulanmasından üç hafta sonra kalıcılık testleri yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre İyiliği Büyütmek Eğitim Programın uygulandığı deney grubunun sosyo-ahlaki yönelim, öz düzenleme ve psikolojik iyi oluş puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde artış gösterdiği ve deney grubunun son test puanlarının da ön test puanlarına göre anlamlı düzeyde artış gösterdiği bulunmuştur. Ayrıca uygulamadan üç hafta sonra deney grubuna yönelik olarak gerçekleştirilen kalıcılık testi sonuçlarından eğitim programının etkisini devam ettirdiği görülmüştür. Sonuç olarak çocukların gelişim düzeylerine uygun olarak hazırlanan İyiliği Büyütmek Eğitim Programı'nın çocukların sosyo-ahlaki yönelimleri, öz düzenleme becerileri ve psikolojik iyi oluşlarına olumlu yönde etkide bulunduğu ve programın zamana dayalı ölçümlerinde üç haftalık zaman diliminde de etkisini devam ettirdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aimed to assess the influence of the Growing Kindness Education Program (İYİ-BEP), provided to children aged 60-72 months, on their socio-moral orientations, self regulation skills, and psychological well-being. The research utilized a pair-matched group pretest-posttest quasi-experimental design—one of the quantitative research methods was used. The study group of the research, which enabled the quasi-experimental design to perform, is identified by the criterion sampling procedure—one of the purposive sampling methods—among children registered in government-based preschool education institutions affiliated with the Denizli Provincial Directorate of National Education. This study group, however, consisted of 34 children aged between 60 and 72 months—17 in the experimental group and 17 in the control group. The research employed the following forms and scales as data collection tools: the“General Information Form”to collect personal data about children and their families, the“Child Socio-Moral Orientation Scale”—adapted into Turkish by conducting a validity and reliability analysis—to measure socio-moral orientations and selfregulation skills of children, the“Preschool Self-Regulation Scale”to identify selfregulation skills of children, and the“5/6-Year-Old Children's Psychological Well-Being Scale”to scrutinize the psychological well-being of children. During the research process, the Children in the experimental group received the Growing Kindness Education Program for 12 weeks, two days a week. There was no intervention in the education program of the control group. The study used Mann Whitney U Test, Wilcoxon Signed-rank Test, and Friedman Test to analyze the research data. The experimental and control groups were given pre- and post-tests before and after the educational program. The study also administered the permanence tests to the children in the experimental group three weeks after providing the Education Program. As a result, the research findings revealed that the experimental group, which received the Growing Kindness Education Program, had significantly higher sociomoral orientation, self-regulation, and psychological well-being scores than the control group, and the post-test scores of the experimental group were also significantly higher than the pre-test scores. Furthermore, the influences of the applied Education Program extended, as evidenced by the results of the permanence test conducted for the experimental group three weeks after applying the Education Program. As a result, the Growing As a result, the research findings revealed that the experimental group, which received the Growing Kindness Education Program, had significantly higher socio-moral orientation, selfregulation, and psychological well-being scores than the control group, and the post-test scores of the experimental group were also significantly higher than the pre-test scores. Education Program, prepared by the developmental levels of the children, had an explicitly positive influence on the socio-moral orientations, self-regulation skills, and psychological well-being of the children, and it persisted to be effective in the three-week time-based measurements of the Education Program.