Ortaokul mimari yapısının sosyal bilgiler dersi öğretimine uygunluğunun incelenmesi
Examining the suitability of secondary school architectural structure for teaching social studies course
- Tez No: 836099
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Okul mimarisi eğitimin niteliğini doğrudan ve dolaylı yoldan etkileyen önemli unsurlardan biri olmaktadır. Sosyal bilgiler dersi ise bireyleri doğrudan ya da dolaylı yoldan hayatta karşılarına çıkacak olan olaylara karşı bilgilendirip hazır hale getirmektedir. Bu araştırmada da ortaokul mimari yapısının sosyal bilgiler dersi öğretimine uygunluğunu incelemek amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 2020-2021 eğitim öğretim yılında, Ankara ili Keçiören ilçesindeki 26 resmî ve 5 özel ortaokulda öğrenim gören 382 öğrenci ve bu okullarda görev yapan 16 öğretmen ile görüşülmüştür. Ayrıca MEB Eğitim Yapıları Asgari Tasarım Standartlarına göre hazırlanmış gözlem formu kullanılmıştır. Araştırmada nitel ve nicel verilerin birlikte kullanıldığı karma araştırma yöntemi kullanılmıştır. 382 öğrenci, 16 öğretmen ve 31 ortaokul gözlem formu araştırmanın verilerini oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme ve gözlem formları da veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Öğretmen görüşme formu 2, öğrenci görüşme formu ise 3 yarı yapılandırılmış açık uçlu sorudan oluşmaktadır. Gözlem formu evet, hayır, kısmen cevaplarının verildiği 47 maddeden oluşmaktadır. Soruların ve maddelerin geçerlik ve güvenirliği için uzman görüşü alınmıştır. Veriler içerik analizi kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda öğrencilerin ve öğretmenlerin okullarında eğitimi doğrudan ve dolaylı olarak etkileyen eksikliklerin varlığından bahsettikleri belirlenmiştir. Bu eksikliklerin materyal, yeşil alan ve sosyal alan olduğu görülmektedir. Sosyal bilgilere ait bir dersliğin gerekliliği ise öğretmen ve öğrencilerin tarafından vurgulanmıştır. Ayrıca gözlem formu analizi sonucunda MEB standartlarına göre okullarda eksikliklerin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
School architecture is one of the important elements that directly and indirectly affects the quality of education. On the other hand, the social studies course informs individuals directly or indirectly about the events that they will encounter in life and makes them ready. In this study, it is aimed to examine the suitability of the architectural structure of the secondary school for teaching social studies course. For this purpose, in the 2020-2021 academic year, 382 students studying in 26 public and 5 private secondary schools in Keçiören district of Ankara province and 16 teachers working in these schools were interviewed. In addition, an observation form prepared in accordance with the MEB Educational Buildings Minimum Design Standards was used. Mixed research method, in which qualitative and quantitative data are used together, was used in the research. 382 students, 16 teachers and 31 secondary school observation forms formed the data of the research. Interview and observation forms prepared by the researcher were also used as data collection tools. The teacher interview form consists of 2 and the student interview form consists of 3 semi-structured open-ended questions. The observation form consists of 47 items with yes, no, partially answers. Expert opinion was taken for the validity and reliability of the questions and items. Data were analyzed using content analysis. As a result of the analysis, it was determined that students and teachers talked about the existence of deficiencies that directly or indirectly affect education in their schools. It seems that these deficiencies are materials, green areas and social areas. The necessity of a social studies classtoom was emphasized by teachers and students. In addition, as a result of the observation form analysis, it was determined that there were deficiencies in the schools according to the MEB standards.